Працюємо задля перемоги!

Децентралізація у Київській області

Децентралізація у Київській області (.pdf)

Щодо формування територіальних громад та процесу децентралізації влади у Київській області

Реформування територіальної організації влади та місцевого самоврядування на засадах децентралізації є одним із ключових напрямів системних суспільних трансформацій в Україні. До проведення виборів 25 жовтня 2020 року у Київській області створено 25 об’єднаних територіальних громад.

Лідерами щодо охоплення об’єднаними територіальними громадами були Баришівський, Тетіївський, Переяслав-Хмельницький, Броварський райони Київської області. У Київській області функціонує 5 ОТГ з центрами у містах обласного значення : Ірпінь, Буча, Обухів, Ржищів, Березань.

Перспективний план формування територій громад Київської області був затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 600-р, відповідно до якого утворено 69 об’єднаних територіальних громад, що мають середній та високий рівень спроможності.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 15 липня 2020 року «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році», постанови ЦВК від 8 серпня 2020 року № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року»  перші вибори до сільських, селищних, міських рад та сільських, селищних міських голів 69 ОТГ відбулися 25 жовтня 2020 року.

У загальному рейтингу областей України щодо добровільного формування ОТГ Київська область посідала 20 місце.

У І-ІІІ кварталі 2020 року було розроблено та підготовлено пропозиції щодо нового адміністративно-територіального устрою районного рівня Київської області згідно з Методичними рекомендаціями щодо критеріїв формування адміністративно-територіальних одиниць субрегіонального (районного) рівня, розроблених Мінрегіоном.

Верховна Рада України прийняла Постанову від 17 липня 2020 року № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів». У Київській області ліквідовано 25 районів та утворено 7 районів, до яких входять ОТГ, а саме:  Бучанський включає 12 ОТГ, Білоцерківський – 13 ОТГ , Бориспільський – 11 ОТГ, Броварський – 8 ОТГ, Вишгородський – 7 ОТГ, Обухівський – 9 ОТГ, Фастівський – 9 ОТГ. Найбільший за площею та да населенням є новоутворений Білоцерківський район.

У результаті утворення та ліквідації районів повноваження ліквідованих райдержадміністраціій передалися до райдержадміністраціій новоутворених районів  та ОТГ.

 

Щодо розвитку інституту старост

Інститут старост в територіальних громадах Київської області є важливою складовою ефективного функціонування та комунікації центрального органу місцевого самоврядування із мешканцями громади, які живуть поза адміністративних центром територіальної громади.

Наразі утворено 554 старостинських округів та 534 старости затверджені сільськими, селищними, міськими радами Київської області. Найбільшу кількість старостинських округів утворили Іванківська ТГ – 26, Макарівська ТГ – 24, Миронівська – 22, Тетіївська – 21, Володарська – 20, Згурівська – 20.

 

Щодо передачі майна районними радами у комунальну власність територіальних громад

У результаті прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» від 17 листопада 2020 року № 1009-IX, відбувався процес реорганізації районних рад, районних державних адміністрацій та територіальних громад.

Відповідно до п. 10 Розділу V Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» 1 липня 2021 року дійшов до завершення процес передачі районними радами майна спільної власності до територіальних громад Київської області, яке знаходяться на території цих територіальних громад, відповідно до розмежування видатків між бюджетами.

У Київській області передано на баланс територіальних громад – 1861 об’єкти.