ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО СТАН ГАЛУЗІ КУЛЬТУРИ

Протягом 2020 року в області забезпечено умови для збереження та розвитку основної мережі закладів культури, що складається з 835 клубних закладів, 870 бібліотек, 62 шкіл естетичного виховання, 41 державного музею, 2 парків культури та відпочинку, КЗВО КОР «Академія мистецтв ім. Павла Чубинськог», курсів пiдвищення квалiфiкацiї працiвникiв культури, Київської обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи, Центру охорони і наукових досліджень пам’яток культурної спадщини. Професiйне  мистецтво  представлене   КП КОР «Київський академічний обласний музично-драматичний театр iм. П.К. Саксаганського», Будинком органної та камерної музики, КП КОР «Обласний симфонічний оркестр «Академія». Всього 1816 закладів та установ культури області.

Протягом 2020 року повністю фінансувалися видатки на виплату заробітної плати працівникам культури, обов’язкових платежів до бюджету,  комунальних послуг та спожиті енергоносії.

Управлінням культури Київської облдержадміністрації, управліннями, відділами, секторами культури райдержадміністрацій, міськвиконкомів, ОТГ Київської області забезпечувалась реалізація державної політики у сфері культури, мистецтв, охорони культурної спадщини релігій та національностей.

В Україні тривають карантинні обмеження. Культурна політика в столичному регіоні здійснюється чітко з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами) та розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 22 червня  2020 року № 294  «Про запобігання поширенню на території Київської області гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами).

Забезпечувалась реалізація заходів Програми підтримки і розвитку театрального та  музичного  мистецтва  Київської  області на 2016 – 2020 роки (затверджена рішенням КОР від 07.06.2016 року № 128-05-VІІ) та Програми розвитку творчого потенціалу та культурного простору Київської області на 2017-2020 роки (затверджена рішенням КОР від 19.05.2017 року № 315-14-VII) із подальшими змінами.

З метою убезпечити життя та здоров’я мешканців та гостей Київської області, реалізація культурно-мистецьких та просвітницьких заходів, а також відзначення державних свят, здебільшого перенесено у медійний простір та спрямовано на користувачів мережі Інтернет та соціальних мереж Фейсбук, Інстаграм, Твіттер тощо.

Протягом року продовжувалися обмежувальні заходи на проведення масових культурно-мистецьких заходів.

У той же час, протягом 2020 року було організовано та проведено низку пам’ятних, державних та культурно-мистецьких  заходів, зокрема: День Соборності України, вшанування Героїв Небесної Сотні, з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, медіакультурний проект «Київщина читає Ліну Костенко», присвячений 90-річчю від дня народження поетеси, урочисті заходи з нагоди  відкриття першого в Україні пам’ятника видатному громадському діячу, вченому-етнографу, фольклористу,  автору Державного гімну України Павлу Чубинському та проведення Всеукраїнського мистецького фестивалю «Чубинський fest» у м. Бориспіль, до Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України, з нагоди Дня Героїв Небесної Сотні, з нагоди Дня пам’яті та примирення та відзначення 75-ї річниці перемоги над нацизмом у  II Світовій війні, пленер «Мар’янівська пастораль – 2020. Подих Акварелі», присвячений 120-ій річниці від дня народження І.С.Козловського, заходи присвячені  120-ій річниці від дня народження видатної української художниці Катерини Білокур,  з нагоди Дня пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та  Дня захисника України, Дня Свободи та Гідності, з нагоди Дня пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій, Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та початку циклу новорічно-зимових свят.

Протягом 2020 року управління культури відбувалося змістовне наповнення офіційних вебпорталів Київської обласної державної адміністрації та Київської обласної ради та інших ЗМІ. щодо діяльності управління культури Київської ОДА, найбільш масштабних проектів,  заходів, подій, ініційованих управлінням, а також заходів місцевого, всеукраїнського та міжнародного рівнів від закладів культури, мистецтв, кіноіндустрії та  пам’яткоохороної роботи Київської області, оновлена нормативно-правова база щодо сфери культури тощо.

У виконанні просвітницьких та інформаційних функцій, провідну роль відіграють 870 публічних бібліотек області, користувачами яких вже стали понад 580 тис. осіб. Бібліотеки області проводять значну роботу щодо збереження національної культури, народних традицій і звичаїв, сприяють національно-патріотичному вихованню, організації дозвілля жителів області. Бібліотеки області активно впроваджують  ЕСМаР – Електронну систему моніторингу публічних бібліотек області, ініційовану Міністерством культури України,  з метою збору, зберігання і обробки статистичних даних, які надаються бібліотеками в  режимі онлайн. Здійснювалися заходи з  модернізації матеріально-технічного стану мережі бібліотек, впровадження в практику роботи бібліотек комп’ютерних технологій, створення та діяльності Інтернет-центрів, що дозволяє отримати необхідну інформацію та полегшує доступ до інформаційних ресурсів. Парк комп’ютерної техніки в бібліотеках збільшився до 868 комплектів. Доступ до мережі Інтернет мають 3 обласні бібліотеки та 206 бібліотек області, створено 688 Інтернет-місць для користувачів, з них 190 – у сільських бібліотеках.

Протягом 2020 року, під час карантинних обмежень, публічні бібліотеки продовжили активно працювати  в онлайн – форматі.  Бібліотечні установи області  інформували  користувачів  на своїх інтернет-сайтах та блогах своїх закладів, сторінках в соціальній мережі Фейсбук про:  карантинні заходи  Кабінету Міністрів України, захист від коронавірусу від Міністерства охорони здоров`я України та Центру громадського здоров`я України, рішення управління культури Київської ОДА, місцевої влади щодо правил карантину; про актуальні громадсько – літературні календарні події; цікаві книги  з фондів бібліотек та провідних видавництв України; онлайн-зустрічі з письменниками та на яких інтернет – ресурсах можна читати книги, переглядати фільми, подорожувати, відвідати концерти та музеї України і світу; корисні поради батькам щодо читання своїх дітей та багато іншого. Проведено обласне соціологічне дослідження «Моніторинг бібліотечних послуг». Результати дослідження висвітлені на сайті Київської обласної бібліотеки для юнацтва. З червня за ініціативи бібліотеки розпочато флешмоб «Інноваційна діяльність молодих бібліотекарів Київщини».

Серед пріоритетних напрямків роботи  закладів культури є робота з розвитку народних промислів та ремісництва.  Управління, відділи, сектори культури райдержадміністрацій, міськвиконкомів, ОТГ Київщини виявляють обдаровану молодь, організовуючи клуби за інтересами, гуртки та любительські об’єднання мистецького спрямування. Так, при Богуславському  районному будинку культури створена і діє творча  майстерня  з художнього ткацтва,  вироби виготовлені  в цій майстерні,  вже стали окрасою  художніх вставок. В м.Фастові діє Фастівська міська школа народної майстерності – осередок навчання та пропаганди народного мистецтва, метою якого є пошук та розвиток юних талантів.  Учні беруть участь у міських, районних обласних та Всеукраїнських  конкурсах  і виставках. У містах: Переяслав, Богуслав, Кагарлик, Іванків, Васильків, Вишгород відкрито салони–магазини, де експонуються та  реалізовуються вироби народних умільців, а саме: вироби з кераміки, з дерева, роботи з флористики,  ткацтва, вишивки, художні розписи по дереву тощо. В Фурсівській ОТГ Білоцерківського району діє клуб дитячої творчості «Калина», у с.Дибинці Богуславського району – гончарська школа, у м. Вишгород – школа юного гончара, у м. Васильків діє студія образотворчого мистецтва і гончарства ім. Михайла Денисенка, щорічно у Білоцерківському краєзнавчому музеї проходить обласна дитяча виставка творів декоративно-прикладного мистецтва «Краса руками молодих». Управління культури  активно співпрацює з обласними відділеннями та осередками національних творчих спілок, проводяться спільні мистецькі акції. Активізації творчої діяльності діячів культури, мистецтв, майстрів народної творчості сприяють  обласні премії  – Київська обласна літературна премія імені  Григорія Косинки, Київська обласна премія в галузі народного мистецтва імені Петра Верни, Київська обласна премія в галузі образотворчого мистецтва імені Івана Сошенка, обласна  музична премія, 20 стипендій голови Київської облдержадміністрації видатним діячам культури області.

Справжніми осередками розвитку мистецької освіти  в області є вищій та мистецькі позашкільні навчальні заклади, мережа яких складається з КЗВО КОР «Академія мистецтв імені Павла Чубинського», та 62 шкіл естетичного виховання. Мистецькою освітою охоплено  544  студенти  Академії мистецтв,  в т.ч. 426 – на денному відділенні та 118 – заочно. У школах естетичного виховання навчаються 19902 учні, у сільській місцевості навчається 4470 учнів. Працюють 2066 викладачів, з них в сільських школах – 440. В школах функціонує 389 художніх колективів, 22 з них  –  мають почесне звання «зразковий» та  10  колективів викладачів мають звання «народний». Творчі колективи та окремі виконавці із шкіл мистецтв та Академії брали участь у найпрестижніших мистецьких проектах національного і міжнародного рівнів та отримали найвищі оцінки та нагороди.

Мережа музейних закладів Київської області складається з 41 музею, з яких 2 заповідника і 6 музеїв обласного підпорядкування.

На території Київської області під охороною держави перебуває 3 961 об’єкт культурної спадщин. Протягом звітного періоду проводилась інвентаризація об’єктів та пам’яток культурної спадщини в окремих містах та районах області, виготовлялися паспорти та облікові картки на об‘єкти культурної спадщини. Щоквартально в приміщені Київської обласної державної адміністрації відбулися  засідання Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при управлінні культури.

Завершена широкомасштабна науково-пошукова робота, в результаті якої в друкованому і електронному варіантах створений обласний Меморіал Пам’яті і Слави учасників цієї війни уродженців  Київщини та мирних громадян області, померлих у час нацистської окупації. У випущених 26 томах обласної «Книги Пам’яті України» і «Книги Скорботи України» згадано понад 311 тисяч цих осіб окремо по кожному району, місту, селищу, селу. Кожен том розміром 600-700 сторінок і тиражем 300-600 екземплярів направлявся в національні, обласні, районні, міські бібліотеки, музеї, архіви, ветеранські та інші громадські організації районів, міст, селищ, сіл. Цю роботу провели управління культури облдержадміністрації спільно із обласною редколегією  «Книга Пам’яті України» та обласним відділенням Пошуково-видавничого агентства «Книга Пам’яті України».

В Київській області  функціонує 12 кінотеатрів, 9  – міських, 3 – в сільській місцевості, 24 зали для демонстрування, з  загальною кількістю місць – 3 332. Протягом 2020 року було припинено діяльність 1 кінотеатру в м. Буча, в той же час 1 демонстратора фільмів було зареєстровано в Києво – Святошинському районі.

Важливим напрямком роботи управління культури облдержадміністрації є вдосконалення форм співпраці влади і церкви на Київщині, а також задоволення культурних, освітніх та інформаційних потреб національних меншин, що проживають на території Київської області.

Протягом 2020 року в області зареєстровано та функціонує 57 національно-культурних товариств.  При національно-культурних товариствах діє 11 художніх колективів та об’єднань, які залучаються до культурно-мистецьких акцій в районах та містах області. На території Київщини зареєстровано статути 1910 релігійних організації, 40 церков та конфесій.

Державний реєстратор управління  здійснював реєстрацію новостворених релігійних організацій, шляхом внесення відомостей до ЄДР (розгляд звернень та надання консультацій керівникам релігійних організацій  – близько 140; проведення реєстраційних дій – 71) та надавав практичну та методичну допомогу щодо дотримання законодавства України про свободу совісті та національні спільноти в умовах новостворених ОТГ.

У Київській області розпочались трансформаційні процеси в релігійному середовищі у зв’язку з проведенням Об’єднавчого собору українських православних церков, створення Православної Церкви України. На Київщині релігійна ситуація, в цілому, прогнозована і контрольована. Конфлікти на міжетнічному, релігійному  або мовному підґрунті протягом 2020 року в Київській області – не зафіксовано.