Працюємо задля перемоги!

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО СТАН ГАЛУЗІ КУЛЬТУРИ

 

ПАСПОРТ

КУЛЬТУРА та РЕЛІГІЇ

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 

Культура                                                           

– музеїв – 45;
– бібліотек – 817;
– установ клубного типу – 784;
– шкіл естетичного виховання – 63;
– парків культури і відпочинку – 2;
– будинок органної та камерної музики –1;
– театр – 2;
–  кінотеатрів  – 14.

На території області розташовано:
– 2067 пам’яток археології (25 національного значення);
– 1353 пам’ятка історії (6 національного значення);
– 169 пам’ятки архітектури та містобудування місцевого значення (53 національного значення);
– 165 пам’яток монументального мистецтва;
– 15 пам’яток садово-паркового мистецтва (0 національного значення);
– 90 пам’яток науки та техніки.

На території області зареєстровано:
 – статути  релігійних організацій – 1953 (входять до 39 релігійних управлінь та/або центрів); 
 – монастирі – 22;
 – духовні навчальні заклади – 9;
 – громадські об’єднання національних меншин – 33

З Д О Б У Т К И, У С П І Ш Н І  П Р О Є К Т И 2022 – 1 квартал 2023

 • В КЗ КОР «Ржищівський археолого-краєзнавчий музей» діє волонтерський пункт «Культурний фронт».
 • Проєкт за ініціативи Офісу Президента України – Національний тур «Кіно заради Перемоги!» Прем’єра фільму «Область Героїв».
 • Благодійний концертний тур Заслуженої артистки України Олени Білоконь «Україна незламна».
 • Культурно-мистецька експедиція в рамках Обласного фестивалю “ФолькКрай”.
 • ІІІ Обласний фестиваль бандурного мистецтва «Бандура –душа».
 • В області відзначено 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди».
 • Обласна благодійна культурно-мистецька акція «Народна творчість – джерело віри, надії і Перемоги» у модульних містечках смт Макарів, Бородянка, Гостомель.
 • 52 «Пункти Незламності» розгорнуто в закладах культури Київщини.
 • Фотовиставка «Область Героїв».
 • Мистецький культурно-документальний проект «І на оновленій Землі…», присвячений Ганні Верес.
 • Каталог «Врятоване мистецтво».
 • Британський художник Бенксі на Київщині створив серію муралів на підтримку України.
 • КЗ КОР «Меморіальний музей К. Г. Стеценка», КЗ КОР «Меморіальний музей-садиба І. С. Козловського» отримали від «UkraineArtAidCenter» та «WorldHeritageWhatch» матеріали для збереження і захисту колекції музею.
 • 01 жовтня 2022 року відкрито Вороньківську дитячу школу мистецтв (Бориспільський район).
 • Обласний відкритий хореографічний онлайн-проєкт сучасного патріотичного танцю «Нескорені».
 • Мистецький workshop «Затишок Pіздвяного посвіту» спільно з UNICEF для дітей ВПО в м. Буча.
 • Мистецький проект «Chornozem ART».
 • Ірпінська центральна міська бібліотека розпочала роботу – як безкоштовний коворкінг.
 • Обласна культурно-мистецька акція «Благословенні Миколаєм».
 • Січень 2023 року: заходи у рамках відзначення Дня Соборності України, заходи-реквієм з метою вшанування пам’яті жертв Голокосту, Заходи з нагоди відзначення Дня пам’яті героїв Крут.
 • Лютий 2023: заходи з відзначення Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 34-х роковин виводу військ з Афганістану, Дня Героїв Небесної Сотні, захід, присвячений річниці повномасштабному військовому вторгненню російської федерації в Україну, до Дня кримського спротиву російській окупації.
 • Березень 2023 року: урочисті заходи з нагоди відзначення Міжнародного жіночого дня, прем’єра вистави з нагоди відзначення Міжнародного дня театру.
 • Квітень 2023 року: Обласний захід з нагоди відзначення 1-ї річниці визволення Київської області від окупації ворогів під час російсько-української війни «Область Героїв»,  Обласна виставка майстрів народного мистецтва «Великодні дзвони Київщини» (12 квітня); Мітинг-реквієм та літургія пам’яті за загиблими і померлими до 37-их роковин аварії на Чорнобильській АЕС (26 квітня).
 • Працівники Академії ім. Павла Чубинського організували благодійну матеріальну підтримку наших Зібрано та надано студентам і викладачам кошти в сумі 66 350 грн. Крім цього всі працівники та викладачі академії направили кошти на допомогу ЗСУ в сумі  64 890 грн. Академією укладено низку угод про співпрацю з українськими та зарубіжними закладами вищої освіти.
 • За 2022 рік було виготовлено облікова документація на 35 об’єктів культурної спадщини та 53 акта обстеження пам’яток культури. За І квартал 2023 року виготовлено облікову документацію на 11 об’єктів культурної спадщини та 15 актів обстеження.
 • Здійснено капітальний ремонт Будинку культури у с. Ліщинка Кагарлицька ТГ Обухівський район (встановлено сучасні вікна, двері, проведено інтернет ЄВРОЛАЙН у Будинок культури та бібліотеку, проведено також трудомісткі роботи з очищення стічних труб, замінені шифером та жестю проблемні ділянки даху, виконано штукатурні роботи, відремонтовано, пофарбовано стелю, стіни, замінено частково розетки, а невдовзі буде замінено електропроводку, розетки та вимикачі.
 • Продовжуються роботи із ремонту Палацу культури ім. Т. Шевченка у смт Бородянка, Макарівського селищного Будинку культури, Демидівського сільського будинку  культури (Димерська селищна рада).
 • Підготовка матеріалів про зруйновані/пошкоджені заклади культури для подання на грантові програми: БК с. Бишів, бібліотека с. Бишів, ЦБК м. Ірпінь, БК с. Мощун, ДМШ смт Бородянка, музей смт Іванків, музей смт Макарів, кінотеатр смт Макарів, клуб с. Романівка, музей -заповідник с. Нові Петрівці.

 

Наслідки повномасштабного вторгнення та окупації рф

Як свідчить зібрана департаментом інформація, пошкодженню та руйнуванню піддано 183 об’єкти культури, з яких 133 закладів культури (з яких, за даними відділів культури ОТГ області, станом на 01.04.2023 року відновлено – 35, потребує відновленню –  98 закладів культури). Пошкоджено або зруйновано 34 пам’ятки культурної спадщини.

Проведено роботу з обстеження та захисту стріт-арт робіт всесвітньо відомий британський художник Бенксі, присвячених російсько-українській війні. В Київській області його графіті можна побачити  на зруйнованих будівлях у місті Ірпінь, селищах Гостомель та Бородянка, селі Горенка.

У Київській області нараховується 45 музеїв різної форми підпорядкування. 2 заповідника та шість музеїв обласного підпорядкування, 37 – комунальні заклади органів місцевого самоврядування та підпорядковані районним державним адміністраціям

Під час воєнних дій зруйновано два музеї: Краєзнавчий музей Бородянщини, Іванківський історико-краєзнавчий музей. Пошкоджено 3 музеї: Вишгородський історико-культурний заповідник,  Національний музей-заповідник «Битва за Київ 1943», Ірпінський краєзнавчий музей. Після потрапляння ракети в будівлю Іванківського історико-краєзнавчого музею вдалося врятувати від пожежі 14 картин відомої української художниці Марії Примаченко.

Мистецьких шкіл в області 63, пошкоджено/зруйновано – 8 (7 – пошкоджено, 1 – зруйновано, відновлено – 5).

Під час повномасштабної війни росії проти України  в області зазнали різного ступеню пошкоджень та руйнувань 75 бібліотек, з них 2 бібліотеки зруйновані повністю: Бишівська сільська бібліотека КЗ «Центр культури, дозвілля та спорту» Бишівської сільської ради Фастівського району та Підгайненська сільська бібліотека-філія Іванківської публічної бібліотеки  Іванківської селищної ради Вишгородського району. Частина бібліотек зазнали понад 70% пошкоджень, серед них – Макарівська бібліотека для дітей, Бородянська центральна бібліотека та Бородянська дитяча бібліотека, Загальцівська сільська бібліотека Бородянської громади,  Обуховицька сільська бібліотека-філія Іванківської громади та ін. На даний час проводяться заходи щодо мінімізації пошкоджень, заподіяних  бібліотекам, проводяться ремонти в деяких бібліотеках  (ремонт даху, стін, встановлення вікон тощо). 

Отримали пошкодження 58 клубних закладів, 3 з них повністю зруйновані (будинок культури с.Бишів Фастівського району, будинок культури с.Петрушки Бучанського району, Центральний будинок культури м.Ірпінь). Незважаючи на  руйнування та воєнний стан, після окупації розпочалося відновлення діяльності клубних закладів: запрацювали фахівці, розпочали роботу аматорські формування, відновлено проведення культурно-мистецьких заходів та відзначення пам’ятних дат.

 

Плани та завдання

 Виконання Комплексної програми розвитку культури Київської області на 2021-2023 роки у 2023 році; Програми підтримки і розвитку театрального та музичного мистецтва Київської області на 2022-2024 роки у 2023 році; Програми розвитку туризму Київської області на 2021-2023 роки; Програми розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя у Київській області на 2023 – 2025 роки.

 • Створення умов для розвитку публічних бібліотек як соціокультурних та інформаційних центрів громад з якісно новим рівнем послуг.
 • Здійснення заходів із охорони і збереження об’єктів культурної спадщини на території Київської області, в тому числі паспортизація та реставрація пам’яток культурної спадщини Укладення охоронних договорів на пам’ятки культурної спадщини ОТГ Київщини.
 • Виявлення, збереження та популяризація нематеріальної культурної спадщини, відродження та розвиток осередків народних художніх промислів.
 • Діджиталізація музейних закладів обласного підпорядкування та окремих унікальних експонатів з метою популяризації історично-культурного надбання для широкого кола громадськості.
 • Сприяння розвитку міжнародних та міжрегіональних культурно-мистецьких зв’язків як чинник євроінтеграційних процесів. Забезпечення участі представників ОТГ Київщини у міжнародних культурно-мистецьких заходах (у т.ч. онлайн).
 • Робота Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини департаменту культури та туризму Київської обласної державної адміністрації.