Київська обласна військова адміністрація

Офіційний веб-сайт (тестова версія)
на стадії наповнення

В Яготині до Дня вишиванки відкрилася виставка вишитих рушників

З 12 травня 2022 року в Картинній галереї КЗ КОР «Яготинський історичний музей» презентувалася виставка вишитих рушників місцевих майстринь – Ольги Буряк та Ольги Черниш під назвою «Вишиті обереги єднання», до Дня вишиванки.
День вишиванки відзначається щороку у третій четвер травня. Свято у 2022 році припадає на 19 травня, воно покликане популяризувати українську культуру і традиції. А цього річ це свято особливе, вже два місяці Україна страждає від жахливих подій, пов’язаних зі смертю, втратами, братськими могилами, скаліченими долями… Як би морально та фізично важко не було, але життя продовжується – з вірою в перемогу. Історія на наших очах переписується заново, але є знакові події, які увійшли в нашу свідомість ще від діда-прадіда, через духовний спадок.
В Україні вишиванка символізує родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Експерти вважають, що український народ намагається закодувати щастя, долю, життя та волю в орнаменті вишиванок. А вишитий рушник в Україні посідає особливе місце. Рушники — це символ України. У свідомості українського народу рушник наділявся широким спектром знакових властивостей і саме тому він являє собою значне явище духовної культури.
Важливі події в житті народу ніколи не обходилися без рушників. Не випадково Леся Українка, вперше відвідавши в Каневі могилу Великого Кобзаря — Тараса Шевченка, поклала йому на могилу власноруч вишитий рушник. Тарас Шевченко глибоко знав народні звичаї, що знайшло відображення в його поезії. Сватання він описує такими словами: «Я все виглядала — чи не шле за рушниками», «А у мене, як на теє, й рушники вже ткались», «Одній найкращій скажіть тихенько, щоб на своєму огороді гарбузів не сажала», «Вернулись люди з рушниками». Існує легенда про те, що коли Тарас Шевченко готувався до свого весілля, він замовив у Кролевці рушники з птахами та, на жаль, не дочекався.
Українська народна вишивка має свою давню історію. За довгу історію української вишивки було створено народними майстринями близько ста різних технік вишивання, які визначають особливості вишивки, надають їй оригінальності та самобутності. У кожному регіоні України воліють використовувати свої техніки, притаманні даній місцевості. Вони характеризують особливості місцевої вишивки, за якими можна дізнатися, в якій частині України були вишиті рушники чи вишиванки.
Орнаментація рушників, як і хусточок, надзвичайно різноманітна. На виставці представлені роботи ,які традиційно вишиті хрестиком та гладдю.
Вишивання хрестиком по домотканому полотні – це вже класика. Вишивання гладдю потребує значно більших художніх здібностей, ніж звичайна вишивка хрестиком. Тут стібки прокладають не суто за схемою, а по контурах малюнка, перенесеного на тканину, а це вже включає деякий політ фантазії! Потрібно також гарно «відчувати» кольори та відтінки, вміти зв’язувати їх між собою.
Запрошуємо Вас на виставку рушників – «Вишиті обереги єднання».

Поділитися:
Читайте також

Міністр соціальної політики Марина Лазебна повідомила, що відбувається постачання продуктових наборів від українських виробників для постраждалих від війни та людей…

Таку суму вдалося зібрати завдяки більш ніж 130 тисячам користувачам Дії, які перерахували кошти на користь української армії в застосунку.-…

Центр протидії дезінформації при РНБО України повідомляє: Уряд постановив на період воєнного стану надавати інсулін безкоштовно.  Зміни у питаннях реімбурсації…