Індексація пенсій працюючих пенсіонерів

В умовах підвищення споживчих цін на товари та послуги, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», грошові доходи громадян, які отримані в гривнях на території України та не мають разового характеру (заробітна плата, пенсії, допомоги тощо) підлягають індексації. Порядок проведення індексації затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (зі змінами, далі – Порядок).

Відповідно до пункту 9 Порядку, працюючим пенсіонерам у першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці. Підставою для індексації пенсії є видана підприємством, установою, організацією, де працює пенсіонер, довідка, в якій зазначається розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексованої її суми і власне суми індексації. Така довідка має бути подана органам Пенсійного фонду у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію здійснюють перерахунок сум індексації пенсії (абзац третій пункту 9 Порядку).

При цьому загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не має перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. На сьогоднішній день – це 1378,00 грн.

Тобто, якщо оплата праці працюючого пенсіонера буде на рівні такого розміру (а вона індексується першою), пенсія індексації вже не підлягатиме.

У разі одержання пенсіонером доходів від підприємницької діяльності та доходів разового характеру, індексація пенсії буде проводиться першочергово, без урахування оплати праці (тобто як непрацюючому пенсіонеру).

При індексації пенсій не враховується:

– оплата праці за договорами цивільно-правового характеру;

– оплата праці за участь в оплачуваних громадських роботах;

– оплата праці за період, що не перевищує місяця;

– оплата праці за період виконання робіт, пов’язаних з організацією та проведенням виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського референдуму.

Одночасно повідомляємо, що  діючим законодавством передбачено, що пенсіонери зобов’язані повідомляти органи Пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійної виплати або припинення її виплати (працевлаштування або звільнення з роботи, зміни в складі сім’ї тощо).

У разі несвоєчасного повідомлення пенсіонерів  про працевлаштування може виникнути переплата індексації пенсії, утримання якої буде проведено відповідно до ст. 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».