Загальні відомості про стан галузі

В області збережено основну мережу закладів культури: 832 клубних заклади, 885 бібліотек, 60 шкіл естетичного виховання, 26 державних музеїв, 2 парки культури та відпочинку, 2 центри культури і дозвілля, коледж культури і мистецтв, курси пiдвищення квалiфiкацiї працiвникiв культури, обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи, центр охорони  і наукових досліджень пам’яток культурної спадщини. Професiйне  мистецтво  представлене   Київським академічним обласним  музично-драматичним театром iм.П.К.Саксаганського, Будинком органної та камерної музики, симфонічним оркестром “Академія”.

Видатки на утримання закладів культури обласного підпорядкування за 2015 рік  при плані 72 млн. 967,8 тис. грн.. профінансовано: на 66 млн. 492,1 тис. грн.  (91,13 % до плану).

За 2015 рік повністю профінансовані видатки на виплату заробітної плати працівникам культури, обов’язкових платежів до бюджету,  комунальних послуг та спожиті енергоносії.

На виконання  постанови  Кабінету  Міністрів  України  від 9 грудня 2015 року № 1013 управлінням культури, національностей та релігій зроблено перерахунки  посадових окладів, у зв`язку з підвищенням оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

За звітний період зросли обсяги платних послуг, які надаються закладами культури. Так, за станом на 01. 01.2016 року обсяг платних послуг населенню склав  22 млн. 096,3 тис. грн., що перевищує показник за відповідний період минулого року на 6%.

Будівництво  об’єктів соціально-культурного призначення протягом звітного періоду 2015 року не відбувалось.  Кількість клубних закладів системи Міністерства культури України протягом 2015 року збільшилось на 2 одиниці завдяки тому, що Кіноконцертний комплекс у м.Славутичі  ліквідовано та створено клубний заклад та у м. Василькові Будинок офіцерів переданий на баланс міського відділу культури.

Завдяки спільним зусиллям райдержадміністрацій та міськвиконкомів (міст обласного значення) проводяться ремонтні роботи закладів культури, зокрема, протягом звітного року проведено ремонтні роботи у 35  школах естетичного виховання на суму 1 млн. 350 тис. грн., 19 музеях на суму 776,1 тис. грн., 166 клубних та бібліотечних закладах на суму 2 млн. 335 тис. грн., капітальні ремонти у 31 приміщеннях на суму 5 млн. 289 тис. грн.

Заклади культури знаходяться в центрі громадського життя області.  В клубних закладах – головних осередках розвитку аматорського мистецтва та народної творчості працює 4636 художніх колективів та любительських об’єднань, з них 2192 – для дітей.

Протягом 2015 року   в клубних закладах області пройшло майже 75 тис. культурноосвітніх та розважальних заходів, відвідувачами яких були  понад 4369 тис.осіб.

Велика увага в області приділялася проведенню культурно-мистецьких та просвітницьких заходів різних рівнів.

Проведено цикл заходів до новорічних свят: новорічно-різдвяні розважальні програми, концерти, новорічні ранки, новорічні вистави для дітей та молоді, новорічні розважальні програми «Новорічний калейдоскоп», вистава для дітей Київського академічного обласного музично-драматичного театру ім.П.К.Саксаганського «Агенти новорічної безпеки».

Комплекс заходів проведено в закладах культури з нагоди відзначення Дня Соборності і Свободи України, Дня пам’яті Героїв Крут, Дня визволення військ з Афганістану та вшанування учасників бойових дій на території інших держав тощо.

Зокрема, 22 січня 2015 року  у м. Фастів ( Фастівський міський громадський музей «Музей на колесах»)  відбувся обласний захід з нагоди відзначення Дня Соборності України за участю керівництва столичного регіону, громадськості, представників політичних партій, жителів Фастівщини та представників засобів масової інформації.

Протягом січня-лютого 2015 року у виставковій залі Білоцерківського краєзнавчого музею  проходила обласна виставка в рамках Третього етапу Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої» (декоративно вжиткове мистецтво, художня творчість), присвячена 201-й річниці від дня народження Т.Г.Шевченка  та  Дню Соборності України.

13 лютого 2015 року у приміщенні Київської обласної державної адміністрації відбулися обласні заходи з нагоди Дня визволення військ з Афганістану та вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

19 – 21 лютого 2015 року у виставковому центрі «КиївЕкспоПлаза» (м. Київ,  вул. Салютна, 2б) з успіхом пройшла виставка «МЕДВИН. Рукоділля. «Подарунки для жінок». Відбулося підписання трьохсторонньої угоди – Меморандуму «Про співпрацю та партнерство» між Компанією МЕДВИН,  ГО «Український устрій» та управлінням культури, національностей та релігій Київської обласної державної адміністрації.

Протягом березня у Київській області сталися дві помітні культурно-мистецькі події: відзначення 25-ї річниці Будинку органної та камерної музики (колишня культова  католицька споруда костел Іоанна Хрестителя) та 80-річчя заснування Київського академічного обласного музично-драматичного театру імені П.К. Саксаганського, що відбулися у м.Біла Церква. Привітати з ювілеєм театральний колектив:  Віце-прем’єр-міністр – Міністр культури України В’ячеслав Кириленко, голова Київської облдержадміністрації Володимир Шандра, голова Київської облради Микола Бабенко, голова Білоцерківської міської ради Василь Савчук, голова Білоцерківської райдержадміністрації Вадим Маршалок, начальник управління культури, національностей та релігій Ігор Подолянець тощо. З нагоди свята були вручені нагороди: присвоєно звання «Народний артист України»  Лідії Дяченко, «Заслужений артист України» Надії Моцній та Віктору Надем’янову, «Заслужений діяч мистецтв України» – Світлані Дядюн.

Протягом березня 2015 року пройшов V-й обласний огляд-конкурс хореографічних колективів Київщини, присвячений 110-й річниці від Дня народження Павла Вірського – видатного україн­ського хореографа, реформатора українського сценіч­ного танцю, засновника і багаторічного керівника Державного

академічного ансамблю народного тан­цю України. Визначені переможці огляду-конкурсу візьмуть участь у  всеукраїнських та міжнародних мистецьких проектах.

24 березня 2015 року  на території меморіальної садиби відбулися урочисті заходи з нагоди відзначення 115-ї річниці з дня народження видатного тенора XX століття – Івана Козловського.

У зв`язку з відзначенням 200річчя з дня народження Михайла Вербицького та 150ї річниці першого публічного виконання національного гімну у Київській області відбулись відповідні заходи.

У березні 2015 року народна академічна хорова капела ім. П.Чубинського (Бориспільський район) взяла  участь у Міжнародній  акції „Гімн єднає Україну”, виступаючи з концертною програмою на території Польщі та України. У м.Бориспіль в рамках зазначеного проекту відбулася концертна программа а також Всеукраїнська науково-практична конференція «Державний гімн України та його творці».

16 травня у м.Бровари була проведена Міжнародна науково-практична конференція «Сильна родина – сильна Україна», за участю 120 науковців, студентів, вчителів, юристів, лікарів, державних службовців з 10 країн світу:  України, Польщі, Італії,  Іспанії, Венесуели, Грузії, Колумбії  та інших країн.

22 травня  2015 року у Білоцерківському краєзнавчому музеї відбулося театралізоване дійство «Ніч у музеї» «Мандри до вершини гітарного соло», присвячене вшануванню пам’яті та творчості талановитого композитора, музиканта, аранжувальник, співака Євгенія Потоцького прямого нащадка польської династії графів Потоцьких.

Велику концертну діяльність  протягом звітного періоду проводив симфонічний оркестр «Академія». Зокрема,  працювали над збереженням діючого репертуару  музичного колективу, проведенням концертів, присвячених 175-й річниці від дня народження П.П.Чубинського, концерт-пам`ять Чорнобильської трагедії, ряд благодійних концертів, в тому числі у зоні АТО, участь у IV Фестивалі джазової музики (м.Бориспіль) тощо.

Протягом березня-травня 2015 року проходив  XVIII обласний фестиваль-конкурс дитячої творчості «Дебют». У   заході взяли участь майже 8000 учнів шкіл естетичного виховання: це солісти та учасники творчих колективів, учні відділень та шкіл народної майстерності та образотворчого мистецтва. Переможцям фестивалю-конкурсу вручено дипломи.

На виконання Указу Президента України від 21.04.2015 № 225/2015  „Про відзначення  19-ї річниці Конституції України” за участю  управлінням культури, національностей та релігій підготовлено розпорядження голови облдержадміністрації „Про відзначення у Київській області 19-ї річниці Конституції України” від 25 .06.2015 № 236, яким затверджено план заходів. Згідно плану заходів було проведено обласні урочисті заходи за участю представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадських організацій, діячів науки і культури. Покладання квітів до пам’ятників та пам’ятних знаків видатним діячам українського державотворення, тематичні культурно-мистецькі заходи, конкурси, виступи художніх колективів, вечори відпочинку, конкурсно-розважальні програми, святкові концерти.

З метою налагодження роботи та посилення системної співпраці із структурними підрозділами райдержадміністрацій та міськвиконкомів (міст обласного значення), національно-культурними товариствами і національними спільнотами  та з нагоди 19-ї річниці Конституції України 24 червня 2015 року відбулося засідання круглого столу  на тему: «Популяризація і розвиток українських етнонаціональних культурних цінностей національних спільнот Київщини» за участю керівництва Київської облдержадміністрації.

Протягом червня-липня 2015 року у приміщенні НКММК «Мистецького Арсеналу» м. Києва вперше в історії музеїв та музейної діяльності у одному мистецькому просторі та проекті було зібрано всю творчу спадщину Народного художника України К.Білокур під назвою: «К.Білокур. Хочу бути художником!» з усіх музейних колекцій України.

 Даний захід проводився за підтримки управління культури, національностей та релігій Київської обласної державної адміністрації в рамках відзначення 115-ї річниці від дня народження народного художника України К.Білокур.

12 серпня 2015 року відбулося урочисте відкриття театрального сезону Київського академічного обласного  музичнодраматичного театру імені П.К. Саксаганського.

23 серпня 2015 року біля приміщення Київської облдержадміністрації за участю керівництва області, учасників  антитерористичної операції відбулася церемонія підняття Державного Прапора України та прапора учасників антитерористичної операції. Під час святкування Дня Державного Прапора України молодим громадянам України, переможцям культурно-освітніх та спортивних конкурсів, програм, фестивалів  вручено паспорти. Цього ж дня у м.Біла Церква за участю керівництва області відбулися обласні урочисті заходи з нагоди 24-ї річниці незалежності України, зокрема, мітинг, святковий концерт. У рамках державного свята відбувся обласний фестиваль національних спільнот «Київщина – Сузір`я злагоди». У програмі фестивалю – демонстрація звичаїв, художньої творчості, національного костюму, кухні, ремесел національних меншин області.                         1 вересня 2015 року  у позашкільних закладах культури (школах естетичного виховання), Коледжі культури і мистецтв відбулися урочистості з нагоди початку навчального року.  Викладачів, студентів коледжу привітали директор – заслужений діяч мистецтв України Василь Романчишин, заслужена артистка України, викладач коледжу Жанна Боднарук, народний артист України Богдан Бенюк.

«Молодь єднає Україну!»  Під таким лозунгом 25-26 вересня у селі Шамраївка Сквирського району відбулося справжнє свято творчого піднесення, патріотичного виховання молоді, утвердження української пісні, неповторної культури – перший обласний фестиваль патріотичної пісні «Шамраївські зорі», метою якого є збереження та популяризація української культури та мистецтва, виявлення та підтримка обдарованої творчої молоді, розширення співпраці у сфері культури та мистецтва.

03 жовтня у м. Переяслав-Хмельницький пройшов ІІ Всеукраїнський фестиваль майстрів народної творчості «Переяславський ярмарок», у програмі якого: урочисте відкриття Фестивалю, відкриття містечка майстрів; презентація робіт вихованців будинків дитячої творчості, постійно діючі майстер-класи, виставка-ярмарок та концертна програма (виступи фольклорних колективів та гостей фестивалю).

10 жовтня 2015 року в місті Бровари у парку імені Т.Г.Шевченка з нагоди Дня українського козацтва та Дня захисника України, в рамках обласного свята «Дня Київщини» відбувся Обласний фестиваль-конкурс музичної творчості козацької доби «Козацькій славі жити у віках» В обласному святі взяли участь кращі художні колективи Київщини серед яких і наші броварчани – це Народний фольклорний колектив  «Доля», Народний хореографічний колектив «Черевички»,  Народний театр танцю «Пані броварчанка», Народний хореографічний колектив «Оксамит» та солістка-вокалістка Ольга Константюк.

12 жовтня 2015 року о 12.00 у приміщенні КОДА відбулася Виставка – продаж виробів майстрів народного мистецтва «Козацькому роду нема переводу – із Заходу  до Сходу» ( з нагоди свята Покрова Божої Матері та  Дня Українського козацтва). У Великій залі відбувся святковий концерт за участі керівництва області, воїнів АТО, матерів військовослужбовців, ветеранів Афганістану та 2-ї Світової війни. Вітали захисників України Заслужена артистка України – Тетяна Піскарьова, кадети Суворовського училища, артисти Київського академічного музично-драматичного театру імені Саксаганського.

15 жовтня 2015 року у Білоцерківському краєзнавчому музеї відбулась Обласна краєзнавча конференція учнівської молоді «Київщина козацька», приурочена Дню захисника України та Дню Українського козацтва. У заході взяли участь близько 80 юних краєзнавців Київщини.

28 жовтня  у Національному  музеї – заповіднику «Битва за Київ у 1943 році»  відбулися  Обласні урочистості та мітинг – реквієм з нагоди відзначення 71-річчя визволення України  та 72-річниці визволення  м. Києва від фашистських загарбників. Відбулося покладання квітів та молебень у каплиці св. Георгія Побідоносця, перегляд тематичної виставки «Твої сини, Україно»  та фотовиставки «Життя мертвих – у пам’яті живих» присвячена героям АТО за участю голови Київської ОДА Шандри В.М., генерал-лейтенанта Малькова М.І.,  голови Київської обласної організації ветеранів II Світової війни Томашова М.С., військовослужбовців, що повернулись із зони АТО та представників ветеранських організацій Київщини.

29 – 30 жовтня у м. Обухів пройшов Обласний фестиваль хореографії «Терпсихора запрошує» а 14 листопада – обласний фестиваль-конкурс авторської поезії та пісні “Малишкові стежки”.

9 листопада 2015 року у приміщенні Київського академічного обласного музично-драматичного театру імені П.К.Саксаганського відбулися святкові заходи з нагоди відзначення Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва за участю керівництва області. Працівників культури Київської області нагороджено високими державними нагородами, зокрема, відповідно до Указу Президента України №632/2015 «Про відзначення державними нагородами України» та з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва присвоєно почесне звання «народний артист України» – Зюзькіну Олександру Дмитровичу; «заслужений працівник культури України» – Кутєпову Володимиру Петровичу та Шевелю Андрію Хомичу.

Важливим напрямом дiяльностi  закладiв  культури  є  вiдродження i розвиток традиційного народного мистецтва.  В області працює 1258 народних умільців та майстрів декоративноужиткового мистецтва. За  2015 рік проведено   близько 250 виставок творів народних умільців.

У виконанні просвітницьких та  інформаційних  функцій  провідну роль відіграють бібліотеки. В області нині налічується 885 бібліотечних установ, переважна більшість яких – 755 бібліотек  розташовані  в сільській місцевості. Послугами бібліотек  вже скористалися понад  300 тис. читачів та видано близько 500 тис. прим. книг.   Сукупний бібліотечний фонд становить 9,7 млн. прим. В  області продовжується активна робота із впровадження новітніх комп’ютерних технологій в діяльність бібліотек з  метою забезпечення доступу користувачів до оперативної інформації.  Зростає парк комп’ютерної техніки, що нині нараховує 684 комплекти. У 2015 році  було придбано для бібліотек області комплекти бібліотечної техніки на суму 181,5 тис. грн.

З метою сприяння розвитку бібліотечної справи проводилися форуми та семінари, зокрема, 2 квітня 2015 року в обласній бібліотеці для дітей відбувся обласний семінар «Бібліотека сьогодні: нові можливості, новий стандарт обслуговування», 17 червня 2015 року у обласній бібліотеці для юнацтва проведено обласний семінар-практикум «Збереження традицій і впровадження інновацій в обслуговуванні користувачів», 20 жовтня  на базі Обласної бібліотеки для дітей «Фонди бібліотеки у цифрову епоху: традиційні та електронні ресурси комплектування та використання» за участю завідувачів відділів комплектування та обробки документів міських і районних  Централізованих бібліотечних систем.

Справжніми осередками розвитку мистецької освіти  в області є мистецькі навчальні заклади, мережа яких складається з коледжу культури і мистецтв, та 60 шкіл естетичного виховання. Мистецькою освітою охоплено  630  студентів коледжу  культури і мистецтв,  в т.ч. 457 – на денному відділенні, понад 17750 –   учні шкіл естетичного виховання, у сільській місцевості навчається 4470 учнів. Працюють 1730 викладачів, з них в сільських школах – 440. В школах функціонує 389 художніх колективів, 22 з них  –  мають почесне звання «зразковий» та  10  колективів викладачів мають звання «народний».

В музеях та заповідниках зберігається понад 300 тис. пам’яток,  з них 11491 музейний предмет, що містить дорогоцінні метали та коштовне каміння.  Щоквартально музеї області відвідують більше 12 тис. осіб, проводиться близько 400 екскурсій.

На території Київської області під охороною держави перебуває близько 6000 об’єктів культурної спадщини, з них: 3461 занесено  до державного Реєстру нерухомих пам’яток місцевого значення;  в т.ч. 1184 пам’ятки історії, 211 пам’ятки архітектури, пам’ятки археології – 2010, пам’ятки монументального мистецтва -55. Управління культури, національностей та релігій завершує моніторинг об’єктів культурної спадщини області.

Важливим напрямком роботи управління культури, національностей, та релігій облдержадміністрації є вдосконалення форм співпраці влади і церкви на Київщині, забезпечення додержання законодавства про свободу віросповідання, проведення організаційно-практичних заходів (зустрічей, «круглих столів», конференцій), спрямованих на попередження конфліктів на міжетнічному та міжконфесійному ґрунті.

Станом на 01.01.15 р. на території Київщини зареєстровано статути 1777 релігійних організацій 38 церков та конфесій. Релігійні організації області використовують 1326 культових та пристосованих під молитовні будівлі.

В області зареєстровано 57 громадських організацій національних меншин. З них єврейських громад налічується 17, німецьких – 7, польських – 6, ромських – 6, російських  – 5,  азербайджанських  – 4 (в тому числі 2 – міжнародні)  та  болгарське, грецьке, молдовське, литовське, албанське, китайське, узбецьке, палестинське, африканське товариства – по 1. Управлінням культури, національностей та релігій облдержадміністрації приділяється увага задоволенню культурних, освітніх та інформаційних потреб національних меншин, що проживають на території Київської області,  а також надається підтримка та можливість представникам національних меншин розвивати творчість та зберігати культурну самобутність.

В той же час,  в галузі існує ряд проблем.

Негативно позначається на стані справ у галузі культури недосконалість відповідної нормативно-правової бази. Протягом багатьох років бібліотеки чекають типові штатні розписи централізованих бібліотечних систем, нове положення про централізовану бібліотечну систему,  ряд інструкцій, що регламентують діяльність бібліотек. Реалії сьогодення диктують затвердження положення про централізовану клубну систему та ряд інших актів, зокрема, щодо встановлення надбавок клубним працівникам за вислугу років тощо.

Рівень фінансування не дозволяє галузі по-справжньому розвиватися, модернізувати матеріальну базу, забезпечити сучасним обладнанням та інструментами.  Великою проблемою  залишається поповнення бібліотечних фондів особливо сільських бібліотек.. Не вистачає коштів на організацію фондово-експозиційної діяльності, виставкової, просвітницької роботи,  матеріально-технічного забезпечення музейних закладів.

Надзвичайної гостроти набули проблеми зношеності матеріально-технічної бази закладів культури, особливо непокоїть стан протипожежної безпеки.

Практично кожен третій заклад культури на селі  потребує капітального ремонту.  Сьогодні в області 450 закладів культури знаходяться у незадовільному технічному стані, в тому числі 43 розташовані у аварійних приміщеннях.

Понад 30 відсотків клубних і бібліотечних установ не опалюється. В сучасних умовах потрібно більше приділяти уваги переведенню  закладів культури на альтернативні види опалення.

Свідченням небажаних процесів  в галузі є таке явище, як робота працівників культури в умовах неповної зайнятості на 0,25-0,75 ставки. Це близько 250 спеціалістів, в основному це працівники сільських закладів культури, що становить близько 4 відсотків всіх працівників.

Є непоодинокі випадки відправлення працівників культури у відпустку за власний рахунок. Результати моніторингу виплати надбавки за особливі умови праці бібліотечним працівникам засвідчив про невиплату або її виплату в неповному розмірі в більшості районів області.

Більшість пам’ятників архітектури потребують термінового проведення протиаварійних, консерваційних робіт та рятувальних досліджень, також під дією природних та антропогенних факторів   руйнуються пам’ятки археології.

Гострою проблемою для закладів культури обласного підпорядкування  є вкрай обмежене фінансування з обласного бюджету. Немає можливості в необхідних обсягах оновити матеріальну базу, придбати комп’ютерну техніку, меблі, книги, музичні інструменти, костюми тощо. В той же час наші заклади потребують розвитку – запровадження нових, ефективних форм роботи, що неможливо без модернізації матеріально-технічної бази та фінансової підтримки з боку обласного бюджету.