Загальні відомості про стан галузі

Протягом 2019 року в Київській області забезпечено умови для збереження та розвитку основної мережі закладів культури, що складається з 833 клубних закладів, 871 бібліотеки, 61 школи естетичного виховання, 41 державного музею, 2 парків культури та відпочинку, 2 центрів культури і дозвілля, Академії мистецтв ім.Павла Чубинського, курсів пiдвищення квалiфiкацiї працiвникiв культури, обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи, центру охорони  і наукових досліджень пам’яток культурної спадщини. Професiйне  мистецтво  представлене   Київським академічним обласним музичнодраматичним театром iм. П.К. Саксаганського, Будинком органної та камерної музики, симфонічним оркестром “Академія”.

Всього 1816 закладів та установ культури області.

Протягом 2019 року повністю профінансовані видатки на виплату заробітної плати працівникам культури, обов’язкових платежів до бюджету,  комунальних послуг та спожиті енергоносії.

Видатки на утримання закладів культури обласного підпорядкування за 2019 рік при плані 105 635,6 тис. грн. профінансовано на 100 945,8 тис. грн., що становить 95,0 % до плану.

Обсяг платних послуг, які надані закладами культури області протягом звітного року зріс на 12,0 %   і становить 42 700,6 тис. грн.

Управлінням культури, національностей та релігій, відділами культури райдержадміністрацій, міськвиконкомів, ОТГ забезпечувалась реалізація державної політики у сфері культури, мистецтв, релігії та національностей.

Розпочата робота з питань моделювання мереж надання публічних сервісів та послуг відповідно до стандартів та з урахуванням нормативів та методик, затверджених Міністерством культури України.

В рамках адміністративно-територіальної реформи та реалізації Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» управління культури, національностей та релігій разом із структурними підрозділами в районах і містах області  беруть активну участь у формуванні територіальних громад Київської області, зокрема у реалізації плану  формування територіальних громад області, підготовці паспортів перспективних спроможних громад.

Протягом 2019 року було організовано та проведено низку пам’ятних, державних та культурно-мистецьких  заходів, зокрема: ХХІІ обласний фестиваль-конкурс дитячої творчості «Дебют», ІІІ Обласний фестиваль Різдвяних обрядодійств «Нова радість» (м.Бориспіль), урочисті заходи з нагоди  відзначення 180-ї річниці від дня народження видатного громадського діяча, вченого-етнографа, фольклориста,  автора слів Державного Гімну України Павла Чубинського (м.Бориспіль), Обласні заходи з нагоди Дня Героїв Небесної Сотні (приміщення облдержадміністрації), ІІІ Обласний фестиваль жіночого автентичного та стилізованого українського одягу «Жінка – джерело любові» та виставка стилізованих народних строїв районів Київщини (м.Київ), XXIX Обласний огляд-конкурс читців, присвячений пам’яті Т.Шевченка (м.Київ), Обласні заходи з нагоди Дня пам’яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом у II світовій війні та 75-ї річниці вигнання нацистів з України, обласні заходи з нагоди державних свят – Дня Конституції України та Дня незалежності України,V обласний фестиваль національних спільнот «Київщинасузір’я злагоди», Всеукраїнська науково-практична конференція «Духовність – шлях до майбутнього» з нагоди відзначення Дня Хрещення Київської Русі-України та вшанування пам’яті рівноапостольної княгині Ольги (м.Бориспіль).

Все частіше впроваджувались інновації, креативні індустрії, яскравим зразком яких є проект Міжнародний фестиваль кіно і урбаністики «86» (м. Славутич), Відкритий молодіжний фестиваль-конкурс сучасної патріотичної пісні «Шамраївські зорі» (с.Шамраївка Сквирського району), Обласний конкурс хорових колективів ім. Кирила Стеценка (с.Веприк, Фастівського району), Обласний конкурс камерної вокальної музики ім. Івана Козловського (с. Мар’янівка, Васильківського району), Обласний фольклорно-етнографічний огляд-конкурс «Онуки полянські», присвячений пам’яті видатного фольклориста-етнографа Павла Чубинського (м. Бориспіль).

В області проводиться робота з розвитку народних промислів та ремісництва.

Відділи культури райдержадміністрацій та міськвиконкомів виявляють обдаровану молодь, організовуючи клуби за інтересами, гуртки та любительські об’єднання мистецького спрямування. Так, при Богуславському  районному будинку культури створена і діє творча  майстерня  з художнього ткацтва,  вироби виготовлені  в цій майстерні,  вже стали окрасою  художніх вставок. В м. Фастові діє Фастівська міська школа народної майстерності – осередок навчання та пропаганди народного мистецтва, метою якого є пошук та розвиток юних талантів.  Учні беруть участь у міських, районних обласних та Всеукраїнських  конкурсах  і виставках.  В мм. Переяслав – Хмельницький, Богуслав, Кагарлик, Іванків, Васильків, Вишгород відкрито салони – магазини, де експонуються та  реалізовуються вироби народних умільців, а саме: вироби з кераміки, з дерева, роботи з флористики,  ткацтва, вишивки, художні розписи по дереву тощо. Щорічно у Білоцерківському краєзнавчому музеї проходить дитяча виставка творів декоративно-прикладного мистецтва „Краса руками молодих”.

У виконанні просвітницьких та інформаційних функцій провідну роль відіграють 871 публічна бібліотека області, користувачами яких у 2019 році вже стали понад 580 тис. осіб. Протягом звітного періоду бібліотеки відвідали понад 4,7 млн осіб. Бібліотеки області проводять значну роботу щодо збереження національної культури, народних традицій і звичаїв, сприяють національно-патріотичному вихованню, організації дозвілля жителів області. Бібліотеки області активно впроваджують  ЕСМаР – Електронну систему моніторингу публічних бібліотек області, ініційовану Міністерством культури України,  з метою збору, зберігання і обробки статистичних даних, які надаються бібліотеками в  режимі онлайн.

Здійснювалися заходи з  модернізації матеріально-технічного стану мережі бібліотек, впровадження в практику роботи бібліотек комп’ютерних технологій, створення та діяльності Інтернет-центрів, що дозволяє отримати необхідну інформацію та полегшує доступ до інформаційних ресурсів. Парк комп’ютерної техніки в бібліотеках збільшився до 868 комплектів. Доступ до мережі Інтернет мають 3 обласні бібліотеки та 206 бібліотек області, створено 688 Інтернет-місць для користувачів, з них 190 – у сільських бібліотеках.

Управління культури, національностей та релігій активно співпрацює з обласними відділеннями та осередками національних творчих спілок, проводяться спільні мистецькі акції. Активізації творчої діяльності діячів культури, мистецтв, майстрів народної творчості сприяють обласні премії – Київська обласна літературна премія імені Григорія Косинки, Київська обласна премія в галузі народного мистецтва імені Петра Верни, Київська обласна премія в галузі образотворчого мистецтва імені Івана Сошенка, обласна  музична премія, 20 стипендій голови Київської облдержадміністрації видатним діячам культури області.

Забезпечувалась реалізація заходів Програми підтримки і розвитку театрального та  музичного  мистецтва  Київської  області на 2016 – 2019 роки (від 07.06.2016 року

№ 128-05-VІІ) та Програми розвитку творчого потенціалу та культурного простору Київської області на 2017-2019 роки (від 19.05.2017 № 315-14-VII).

На виконання заходів Програми розвитку творчого потенціалу та культурного простору Київської області на 2017-2020 роки у 2019 році передбачено кошти у сумі 3 100,0 тис. грн. Проте, протягом  2019 року на виконання заходів Програми профінансовано видатки у сумі 1 851,7 тис. грн.

На виконання заходів Програми підтримки і розвитку театрального та музичного мистецтва Київської області на 2016-2019 роки у 2019 році передбачені видатки (за рахунок коштів обласного бюджету) у сумі 20 000,0 тис. грн. на функціонування Київського академічного обласного музично-драматичного театру ім. П.К. Саксаганського та 4 000 тис. грн. на діяльність симфонічного оркестру «Академія», (фінансування з інших джерел – 5 650,5 тис. грн.). Фактичні обсяги та джерела фінансування програми за 2019 рік за рахунок коштів обласного бюджету – 24 000,0 тис. грн. , в тому числі Театр – 20 000,0 тис. грн., Оркестр – 4 000,0 тис. грн., інші джерела фінансування (власні кошти виконавця, гранти, залучені кредити та інші кошти)  – 6 574,0 тис. грн.      Виконання Програми за  2019 рік сприяло випуску нових вистав, підготовці нових музичних творів, концертних програм, збереженню діючого репертуару, розширенню можливостей для показу вистав, виступів оркестру в області, підвищенню якості театрального та музичного мистецтва.

Справжніми осередками розвитку мистецької освіти  в області є мистецькі навчальні заклади, мережа яких складається з Академії мистецтв, якій у 2019 році присвоєно почесне ім’я Павла Чубинського, та 61 школи естетичного виховання. Мистецькою освітою охоплено  544  студенти  Академії мистецтв,  в т.ч. 426 – на денному відділенні та 118 – заочно. У школах естетичного виховання навчаються 19902 учні, у сільській місцевості навчається 4470 учнів. Працюють 2066 викладачів, з них в сільських школах – 440. В школах функціонує 389 художніх колективів, 22 з них  –  мають почесне звання «зразковий» та  10  колективів викладачів мають звання «народний». Творчі колективи та окремі виконавці із шкіл мистецтв та Академії брали участь у найпрестижніших мистецьких проектах національного і міжнародного рівнів та отримали найвищі оцінки та нагороди.

Мережа музейних закладів Київської області складається з 41 музею, з яких 2 заповідника і 6 музеїв обласного підпорядкування. Музеї Київської області у  2019 році відвідали понад 397,6 тис. осіб, кількість предметів основного фонду зросла на 21 тисячу (3%) і становить 398,4 тис. одиниць обліку, проведено 11 тис. екскурсій, організовано 622 виставки.

На території Київської області під охороною держави перебуває 4 209 об’єктів культурної спадщин. Протягом 2019 року проводилась інвентаризація об’єктів та пам’яток культурної спадщини в окремих містах та районах області. Паспорти і облікові картки виготовлено на 72 об‘єктах культурної спадщини. Обстеження та формування облікової документації здійснено у м. Васильків, Іванківському, Броварському, Бородянському Києво-Святошинському  районах.

В Київській області  функціонує 12 кінотеатрів, 9  – міських, 3 – в сільській місцевості, 24 зали для демонстрування, з  загальною кількістю місць – 3 332.

Важливим напрямком роботи управління культури, національностей, та релігій облдержадміністрації є вдосконалення форм співпраці влади і церкви на Київщині, а також задоволення культурних, освітніх та інформаційних потреб національних меншин, що проживають на території Київської області.

Протягом 2019 року в області зареєстровано та функціонує 57 національно-культурних товариств.  При національно-культурних товариствах діє 11 художніх колективів та об’єднань, які залучаються до культурно-мистецьких акцій в районах та містах області.  У 2019 році   проведено V обласний фестиваль національних спільнот «Київщинасузір’я злагоди», який  став певною платформою для налагодження державно-церковних відносин, культурної дипломатії та обміну досвідом між представниками духовної та культурної сфери.

Станом на 01.01.2020 на території Київщини зареєстровано статути 1900  релігійних організацій, 40 церков та конфесій.

У Київській області розпочались трансформаційні процеси в релігійному середовищі у зв’язку з проведенням Об’єднавчого собору українських православних церков, створення Православної Церкви України. У загальному на Київщині релігійна ситуація, в цілому, прогнозована і контрольована.