Загальні відомості про стан галузі

Протягом I півріччя 2019 року в області збережено основну мережу закладів культури: 839 клубних закладів, 875 бібліотек, 61 школа естетичного виховання, 41 державний музей, 2 парки культури та відпочинку, 2 центри культури і дозвілля, Академія мистецтв, курси пiдвищення квалiфiкацiї працiвникiв культури, обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи, центр охорони  і наукових досліджень пам’яток культурної спадщини. Професiйне  мистецтво  представлене   Київським академічним обласним музичнодраматичним театром iм.П.К.Саксаганського, Будинком органної та камерної музики, симфонічним оркестром “Академія”. Всього1826 закладів та установ культури області.

Протягом  I півріччя 2019 року повністю профінансовані видатки на виплату заробітної плати працівникам культури, обов’язкових платежів до бюджету,  комунальних послуг та спожиті енергоносії.

Видатки на утримання закладів культури обласного підпорядкування за I  півріччя 2019 року при плані 50 841,1 тис. грн. профінансовано на 47 494,7 тис. грн., що становить 93,0 % до плану.

Обсяг платних послуг, які надані закладами культури області протягом I півріччя 2019 року зріс на 10,0 %   і становить 18 750,0 тис. грн. (у 2018 році складав 16 928,0 тис. грн.).

Управлінням культури, національностей та релігій, відділами культури райдержадміністрацій та міськвиконкомів забезпечувалась реалізація державної політики у сфері культури, мистецтв, релігії та національностей. З метою визначення пріоритетів розвитку культури, обґрунтування ресурсних потреб управлінням культури, національностей та релігій розроблено та обласною радою  затверджено Програму підтримки і розвитку театрального та музичного мистецтва Київської області на 2016-2019 роки (від 07.06.2016 року № 128-05-VІІ) та Програму розвитку творчого потенціалу та культурного простору Київської області на 2017-2019 роки (від 19.05.2017 № 315-14-VII).

На виконання заходів Програми розвитку творчого потенціалу та культурного простору Київської області на 2017-2019 роки у 2019 році передбачено кошти у сумі 3100,0 тис. грн. Проте, протягом півріччя 2019 року видатки  на фінансування відповідних заходів програми не виділялись.

На виконання заходів підтримки і розвитку театрального та музичного мистецтва Київської області на 2016-2019 роки у 2019 році передбачені видатки (за рахунок коштів обласного бюджету) у сумі 20,0 тис. грн. на функціонування Київського академічного обласного музично-драматичного театру ім. П.К. Саксаганського та 4000 тис. грн. на діяльність симфонічного оркестру «Академія». Фактичні обсяги та джерела фінансування програми у І півріччі 2019 року за рахунок коштів обласного бюджету – 9755,0 тис. грн. , в тому числі Театр – 8000,0 тис. грн., Оркестр – 1755,0 тис. грн., інші джерела фінансування (власні кошти виконавця, гранти, залучені кредити та інші кошти) 3644,9 тис. грн.

Виконання Програми у І півріччі 2019 року сприяло випуску нових вистав, підготовці нових музичних творів, концертних програм, збереженню діючого репертуару, розширенню можливостей для показу вистав, виступів оркестру в області, підвищенню якості театрального та музичного мистецтва.

Підведено підсумки діяльності  клубних, бібліотечних закладів, парків культури та відпочинку, центрів культури і дозвілля, музеїв області  за 2018 рік. Зведені річні звіти про діяльність закладів культури у 2018 році   надано Міністерству культури України та Головному управлінню статистики в Київській області відповідно до затвердженого графіку.

Заклади культури знаходяться в центрі громадського життя області.  В клубних закладах – головних осередках розвитку аматорського мистецтва та народної творчості функціонує 4623 художніх колективів та любительських об’єднань, з них 2187 – для дітей.

На виконання Указу Президента України від 22.01.16 №17 «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років»  та у зв’язку з Днем Соборності в області пройшли: обласні урочисті заходи за участю керівництва області (м. Фастів, Музей-вагон Злуки); У м.Фастові стартувала також виставка Українського інституту національної пам’яті «100 років боротьби. Українська революція 1917-1921».

Протягом I півріччя 2019 року пройшла низка пам’ятних та культурно-мистецьких  заходів, зокрема:

 • ХХІІ обласний фестиваль-конкурс дитячої творчості «Дебют».
 • ІІІ Обласний фестиваль Різдвяних обрядодійств «Нова радість» (м. Бориспіль);
 • урочисті заходи з нагоди  відзначення 180-ї річниці від дня народження видатного громадського діяча, вченого-етнографа, фольклориста,  автора слів Державного Гімну України Павла Чубинського (м. Бориспіль);
 • обласний тур XVIII Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!» (м.Біла Церква);
 • Обласний урочистий захід з нагоди  Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 30-річчя виведення військ колишнього СРСР  з Республіки Афганістан (приміщення облдержадміністрації, пам’ятник воїнам-інтернаціоналістам);
 • Обласні заходи з нагоди Дня Героїв Небесної Сотні (приміщення облдержадміністрації);
 • VII Міжнародна конференція «PoRtaL 7» з розширення засобів та можливостей творчої молоді через реалізацію заходів формату LARP (Live Actions Role Play) за участю представників з України, Хорватії, Греції, Білорусі, Болгарії, Польщі, Швеції (м. Буча);
 • ІІІ Обласний фестиваль жіночого автентичного та стилізованого українського одягу «Жінка – джерело любові» та виставка стилізованих народних строїв районів Київщини (м.Київ);
 • XXIX Обласний огляд-конкурс читців, присвячений пам’яті Т.Шевченка (м.Київ).
 • Обласні заходи з нагоди Дня пам’яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом у II світовій війні та 75-ї річниці вигнання нацистів з України.
 • Участь у Всеукраїнському  фестивалі «Всі ми діти твої, Україно!» в рамках Дня захисту дітей.
 • Переможна участь вихованців Білоцерківської школи мистецтв № 5 (Валерія Пєнязькова та  Валерія Хоменко (клас Галини Білогур) у V Міжнародному конкурсі молодих виконавців “Музична ліга талантів” (Вільнюс, Литва).
 • Обласні заходи з нагоди Дня Конституції України.

В рамках адміністративно-територіальної реформи та реалізації Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» управління культури, національностей та релігій разом із структурними підрозділами в районах і містах області  беруть активну участь у формуванні територіальних громад Київської області, зокрема у реалізації перспективного плану  формування територіальних громад області, підготовці паспортів новостворених громад.

У виконанні просвітницьких та  інформаційних  функцій  провідну роль відіграють публічні бібліотеки області, мережа яких нараховує 875 закладів, користувачами яких в цьому році вже стали понад 300 тис. осіб. Протягом І півріччя ц.р. бібліотеки відвідали понад 2,3 млн. користувачів. Бібліотеки області проводять велику роботу щодо  збереження національної культури, народних традицій і звичаїв, історії міст і сіл, сприяють освіті, національно-патріотичному та правовому  вихованню, організації дозвілля жителів області.

Бібліотеки області активно впроваджують  ЕСМаР – Електронну систему моніторингу публічних бібліотек області, ініційовану Міністерством культури України,  з метою збору, зберігання і обробки статистичних даних, які надаються бібліотеками в  режимі онлайн.

Приділяється велика увага впровадженню в практику роботи бібліотек  комп’ютерних технологій, створенню та діяльності Інтернет-центрів, що дозволяє отримати необхідну інформацію, доступ до інформаційних ресурсів. Парк комп’ютерної техніки в бібліотеках нараховує 844 комплекти.  Доступ до мережі Інтернет мають 3 обласні бібліотеки та 202 бібліотек області, створено   670  Інтернет-місць для користувачів, з них 182 – в сільських бібліотеках.

Справжніми осередками розвитку мистецької освіти  в області є мистецькі навчальні заклади, мережа яких складається з Академії мистецтв, та 61 школи естетичного виховання. Мистецькою освітою охоплено  544  студенти  Академії мистецтв,  в т.ч. 426 – на денному відділенні та 118 – заочно. У школах естетичного виховання навчаються 19902 учні, у сільській місцевості навчається 4470 учнів. Працюють 2066 викладачів, з них в сільських школах – 440. В школах функціонує 389 художніх колективів, 22 з них  –  мають почесне звання «зразковий» та  10  колективів викладачів мають звання «народний».

Мережа музейних закладів Київської області складається з 41 музею, з яких 2 заповідника і 6 музеїв обласного підпорядкування. Музеї Київської області у I півріччі 2019 року відвідали більше 180 тис. осіб, кількість предметів основного фонду зросла майже на 9 тисяч, до 377 тис. одиниць обліку, проведено 20,5 тис. екскурсій, організовано 1300 виставок.

У Київській області  3 961  пам’яток культурної спадщини, з них: археологічних – 2067, історичних – 1571, монументального мистецтва – 166,  архітектури та містобудування – 53, садово-паркового мистецтва – 15, науки і техніки – 89. Потребують  проведення ремонтно-реставраційних робіт – 236. 38 об’єктів культурної спадщини національного значення і 197 об’єктів культурної спадщини місцевого значення занесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

В Київській області  функціонує 12 кінотеатрів, 9  – міських, 3 – в сільській місцевості, 24 зали для демонстрування, з  загальною кількістю місць – 3 332.