Стан релігійної ситуації у Київській області

Станом на 01.12.2018 на території Київщини зареєстровано статути 1911 (станом на 01.12.2017 р. – 1869) релігійних організацій 40 церков та конфесій.

Домінуючим на Київщині залишається православ’я – 65 % від загальної кількості релігійних громад (протестанти та харизмати – 31%, католики та ін. – 4%).

Православ’я в області представляють 5 церков і одна єпархія (консисторія):

Українська православна церква (УПЦ) – 727 релігійних громад,

Українська православна церква Київського патріархату (УПЦ КП) – 452,

Українська автокефальна православна церква  (УАПЦ) – 27,

Руська православна старообрядницька церква (РПСЦ) – 1,

Російська істино-православна церква (РІПЦ) – 2 ,

Харківсько-Полтавська єпархія (консисторія) Української автокефальної православної церкви (оновленої) (УАПЦ(о)) – 1.

В області представлені католицькі організації, зокрема, зареєстровано статути релігійних громад:

Римсько-католицька церква (РКЦ)22, 

Українська греко-католицька церква (УГКЦ) – 26. 

На території області розташовані:

  • 22 монастирі (УПЦ – 15, УПЦКП – 3, РКЦ – 4), в яких перебуває 138 ченців.
  • 7 управліннь (2 – УПЦ, РКЦ, ЄХБ, харизматів, 2 – ХВЄ), 4 центри (ХЄВ, ХВЄ, месіан.іуд., буддисти (Махасанга Ніпподзан Мьоходзі)),
  • 19 релігійних місій (1 – РКЦ, 11 – ЄХБ, 4 – ХВЄ, 1 – ХЄВ, 2 – харизмати),
  • 2 релігійні братства (УПЦ, УПЦ КП),
  • 9 духовних навчальних закладів (1 – УГКЦ, 1 – РКЦ, 3 – ЄХБ, 1 – ХЄВ, 1 – харизмати, 1 – АСД, 1 – пресвітеріани).

В духовних навчальних закладах навчається 681 студент. З них: 169  – на денній формі навчання, 512 – на заочній. Інститут підготовки церковних служителів ЄХБ (м.Ірпінь) не діє як навчальний заклад, на його базі проводяться семінари, конференції. Біблійна школа підготовки служителів при Об’єднанні незалежних харизматичних християнських церков України (Повного Євангелія) в с.Лютіж Вишгородського району та Біблійний коледж “Святого Якова” при Союзі вільних церков ХЄВ України в м.Вишневе Києво-Святошинського р-ну вже декілька років не діють.

За кількістю релігійних організацій у протестантському середовищі Київщини провідні позиції представлені:

Євангельськими християнами-баптистами (ЄХБ) – 192 релігійних громад,

Християнами віри євангельськими (ХВЄ) – 123,

Адвентистами сьомого дня (АСД) – 52,

Євангельськими християнами 50.

На території області діють релігійні громади Свідків Єгови – 16, пресвітеріан – 10,  християнами євангельської віри (ХЄВ) – 9, мормонів  (Церква Ісуса Христа Святих останніх днів – ЦІХСОД) – 2, назарян – 1,  методистів  – 1.

Також зареєстровано 80 статутів релігійних громад харизматичного спрямування, 1- Армії спасіння, 4 –  Рідної Української національної віри, 5  – українських рідновірів, 14 – іудейських громад, 4 – месіанського іудаїзму, 1 –  німецька євангелічно-лютеранська громада.

Багатоконфесійну картину області доповнюють мусульманські громади, які входять до складу Духовного управління мусульман України (ДУМУ) – 3, релігійна громада сунітського спрямування, яка входить до ДУМУ “УММА” – 1, незалежна мусульманська громада (суніти) -2 .

Станом на  01.12.2018 релігійні організації Київської області використовують 1672  культові та пристосовані під молитовні будівлі. Релігійні громади, в основному протестантські, для цієї мети орендують різні приміщення. За останні 27 років релігійними громадами області збудовано 620  культових споруд. На сьогодні у різних стадіях будівництва знаходиться ще 64 будівель.

На Київщині релігійним громадам передано у користування 69 культових споруд – пам’яток архітектури (67 православних храмів та 2 костьоли).

У 2018 році чисельність релігійних організацій Київської області збільшилась за рахунок реєстрації 33 статутів новоутворених релігійних громад (в 2017 році – 19) двох новоутворених релігійних центрів (Релігійний центр «Союз єврейських громад месіанського іудаїзму», «Всеукраїнський релігійний центр буддистів «Махасангха Ніпондзан Мьоходзі»).

Найбільший ріст кількості громад відбувся в православ’ї: Українська Православна Церква Київського Патріархату – 18 новоутворених громад,  Українська Автокефальна Православна Церква – 4.

У відповідності до ст.24 Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації” у Київську область релігійними організаціями для спільної богослужбової та іншої канонічної діяльності були запрошені 81 священнослужителів та місіонерів (іноземних громадян).

На Київщині релігійні громади активно беруть участь в соціальній сфері. Громади самостійно реалізують соціальні програми, тісно взаємодіють з територіальними центрами соціального обслуговування пенсіонерів та самотніх непрацездатних громадян, з місцевими центрами соціальних служб для молоді, центрами соціально-психологічної реабілітації, місцевими організаціями Червоного Хреста. Також громади активно допомагають учасникам АТО, тимчасовим переселенцям зі сходу країни.

На Київщині релігійна ситуація, в цілому, прогнозована і контрольована. Порушень законодавства про свободу совісті та релігійні організації не зафіксовано.

—————————————-

ПЕРЕЛІК РЕЛІГІЙНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
Київської області, які розпочали
процедуру зміни підлеглості у

канонічних та організаційних питаннях
будь – яким діючим в Україні та за її межами релігійним об’єднанням

Підстава: частина перша та друга «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи» від 17.01.2019 року № 2673-VIII

  1. Релігійна громада Української Православної Церкви парафія Покрова Божої Матері Київської єпархії с. Обуховичі Іванківського району Київської області.
  2. Релігійна громада Української Православної Церкви парафія на честь Святого великомученика Георгія Побідоносця м.Переяслав-Хмельницький Київської області (юридична адреса: пл. Переяслівської Ради, 14 кв.3)
  1. Релігійна громада Української Православної Церкви Свято-Духівська парафія Білоцерківської єпархії с.Руде Село Володарського району
  1. Релігійна громада Української Православної Церкви Свято-Троїцька парафія Білоцерківської єпархії с.Селезнівка Сквирського району

ЗВЕРТАЄМО УВАГУ:

Відповідно до частини другої статті 18 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» із змінами та доповненнями (Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи» від 17.01.2019 року № 2673-VIII) забороняється вчиняти будь-які дії, наслідком яких може стати відчуження майна релігійної організації, зокрема його продаж, обмін, застава, встановлення іпотеки, безоплатна передача у власність та управління інших осіб, до завершення процедури зміни підлеглості у канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним об’єднанням до завершення процедури зміни такої підлеглості шляхом реєстрації нової редакції статуту (положення), ухвалених не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до її статуту (положення) або органами управління, визначеними статутами (положеннями) релігійної організації (релігійного управління і центру, монастирів, релігійних братств, місіонерських товариств (місій), духовних навчальних закладів).