Стан релігійної ситуації у Київській області

Станом на 01.12.2018 на території Київщини зареєстровано статути 1911 (станом на 01.12.2017 р. – 1869) релігійних організацій 40 церков та конфесій.

Домінуючим на Київщині залишається православ’я – 65 % від загальної кількості релігійних громад (протестанти та харизмати – 31%, католики та ін. – 4%).

Православ’я в області представляють 5 церков і одна єпархія (консисторія):

Українська православна церква (УПЦ) – 727 релігійних громад,

Українська православна церква Київського патріархату (УПЦ КП) – 452,

Українська автокефальна православна церква  (УАПЦ) – 27,

Руська православна старообрядницька церква (РПСЦ) – 1,

Російська істино-православна церква (РІПЦ) – 2 ,

Харківсько-Полтавська єпархія (консисторія) Української автокефальної православної церкви (оновленої) (УАПЦ(о)) – 1.

В області представлені католицькі організації, зокрема, зареєстровано статути релігійних громад:

Римсько-католицька церква (РКЦ)22, 

Українська греко-католицька церква (УГКЦ) – 26. 

На території області розташовані:

  • 22 монастирі (УПЦ – 15, УПЦКП – 3, РКЦ – 4), в яких перебуває 138 ченців.
  • 7 управліннь (2 – УПЦ, РКЦ, ЄХБ, харизматів, 2 – ХВЄ), 4 центри (ХЄВ, ХВЄ, месіан.іуд., буддисти (Махасанга Ніпподзан Мьоходзі)),
  • 19 релігійних місій (1 – РКЦ, 11 – ЄХБ, 4 – ХВЄ, 1 – ХЄВ, 2 – харизмати),
  • 2 релігійні братства (УПЦ, УПЦ КП),
  • 9 духовних навчальних закладів (1 – УГКЦ, 1 – РКЦ, 3 – ЄХБ, 1 – ХЄВ, 1 – харизмати, 1 – АСД, 1 – пресвітеріани).

В духовних навчальних закладах навчається 681 студент. З них: 169  – на денній формі навчання, 512 – на заочній. Інститут підготовки церковних служителів ЄХБ (м.Ірпінь) не діє як навчальний заклад, на його базі проводяться семінари, конференції. Біблійна школа підготовки служителів при Об’єднанні незалежних харизматичних християнських церков України (Повного Євангелія) в с.Лютіж Вишгородського району та Біблійний коледж “Святого Якова” при Союзі вільних церков ХЄВ України в м.Вишневе Києво-Святошинського р-ну вже декілька років не діють.

За кількістю релігійних організацій у протестантському середовищі Київщини провідні позиції представлені:

Євангельськими християнами-баптистами (ЄХБ) – 192 релігійних громад,

Християнами віри євангельськими (ХВЄ) – 123,

Адвентистами сьомого дня (АСД) – 52,

Євангельськими християнами 50.

На території області діють релігійні громади Свідків Єгови – 16, пресвітеріан – 10,  християнами євангельської віри (ХЄВ) – 9, мормонів  (Церква Ісуса Христа Святих останніх днів – ЦІХСОД) – 2, назарян – 1,  методистів  – 1.

Також зареєстровано 80 статутів релігійних громад харизматичного спрямування, 1- Армії спасіння, 4 –  Рідної Української національної віри, 5  – українських рідновірів, 14 – іудейських громад, 4 – месіанського іудаїзму, 1 –  німецька євангелічно-лютеранська громада.

Багатоконфесійну картину області доповнюють мусульманські громади, які входять до складу Духовного управління мусульман України (ДУМУ) – 3, релігійна громада сунітського спрямування, яка входить до ДУМУ “УММА” – 1, незалежна мусульманська громада (суніти) -2 .

Станом на  01.12.2018 релігійні організації Київської області використовують 1672  культові та пристосовані під молитовні будівлі. Релігійні громади, в основному протестантські, для цієї мети орендують різні приміщення. За останні 27 років релігійними громадами області збудовано 620  культових споруд. На сьогодні у різних стадіях будівництва знаходиться ще 64 будівель.

На Київщині релігійним громадам передано у користування 69 культових споруд – пам’яток архітектури (67 православних храмів та 2 костьоли).

У 2018 році чисельність релігійних організацій Київської області збільшилась за рахунок реєстрації 33 статутів новоутворених релігійних громад (в 2017 році – 19) двох новоутворених релігійних центрів (Релігійний центр «Союз єврейських громад месіанського іудаїзму», «Всеукраїнський релігійний центр буддистів «Махасангха Ніпондзан Мьоходзі»).

Найбільший ріст кількості громад відбувся в православ’ї: Українська Православна Церква Київського Патріархату – 18 новоутворених громад,  Українська Автокефальна Православна Церква – 4.

У відповідності до ст.24 Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації” у Київську область релігійними організаціями для спільної богослужбової та іншої канонічної діяльності були запрошені 81 священнослужителів та місіонерів (іноземних громадян).

На Київщині релігійні громади активно беруть участь в соціальній сфері. Громади самостійно реалізують соціальні програми, тісно взаємодіють з територіальними центрами соціального обслуговування пенсіонерів та самотніх непрацездатних громадян, з місцевими центрами соціальних служб для молоді, центрами соціально-психологічної реабілітації, місцевими організаціями Червоного Хреста. Також громади активно допомагають учасникам АТО, тимчасовим переселенцям зі сходу країни.

На Київщині релігійна ситуація, в цілому, прогнозована і контрольована. Порушень законодавства про свободу совісті та релігійні організації не зафіксовано.