Новини

На виконання листа Міністерства соціальної політики України від 28.05.2019 року № 10323/0/2-19/47, та забезпечення виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року 2019 № 654 «Про затвердження Типового положення про мобільну бригаду соціальної-психологічної допомоги особам які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі », а також реалізацію державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, керуючись Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» та постановою Кабінету Міністрів України №658 від 22.08.2018 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі», служба у справах дітей та сім’ї Київської обласної державної адміністрації повідомляємо наступне.
Останнім часом гострою для України постала проблема втягнення громадян України у злочинну діяльність із перевезення, виробництва та розповсюдження наркотичних речовин на території іноземних країн, зокрема Російської Федерації.
10 травня 2019 року о 10.30 год в приміщені Київського обласного центру зайнятості відбулася Всеукраїнська селекторна нарада під головуванням заступника Міністра Наталії Федорович, під час селекторної наради було обговорено концептуальні питання щодо заповнення Інформаційної картки особи, яка затримана та засуджена на території Російської Федерації за розповсюдження наркотичних речовин, основною метою якої є збір інформації по кожному громадянину України, який постраждав від торгівлі людьми по справі „наркокур’єрів” та перебуває у місцях позбавлення волі, для узагальнення даних та вироблення механізму щодо повернення зазначених осіб в Україну та їх звільнення з-під варти.

14 червня 2019 року о 14:00 год. в приміщені Київського обласного центру зайнятості відбулася Всеукраїнська селекторна нарада під головуванням заступника Міністра Наталії Федорович.

Перелік учасників селекторної наради
Київська область

№ п/п ПІП учасника  Посада
1. Вітов Дмитро Станіславович   Начальник служби у справах дітей та сім’ї Київської обласної державної адміністрації
2. Мещан Ігор Вікторович Директор департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації
3. Кузьменко Роман Вікторович Головний спеціаліст служби у справах дітей та сім’ї Київської обласної державної адміністрації
4. Савченко Олена Миколаївна В.о. директора Київського обласного центру соціальних служб для сім’ї дітей та молоді

13 червня 2019 року службою справах дітей та сім’ї Білоцерківської районної державної адміністрації було проведено координаційну раду з питань охорони дитинства та підтримки сім’ї «Про запобігання та протидію домашньому насильству та про взаємодію суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі», в рамках співпраці суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.


22 травня в м.Біла Церква відбулося засідання Координаційної ради з питань запобігання та протидії домашньому насильству за ознакою статі на території  м.Біла Церква.
У ході засідання начальник управління з питань молоді та спорту Білоцерківської міської ради Інна Паливода поінформувала присутніх про нормативно-правову базу з вищезазначених питань. Зупинилася на основних положеннях Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання  та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі».
Наголосила, що на виконання даних нормативно-правових документів, міським головою було визначено координатора щодо питань у даній сфері Білої Церкви – заступника міського голови Катерину Литвиненко, а управління з питань молоді та спорту міської ради – відповідальним за проведення роботи за реєстрацію заяв та повідомлень про вчинення насильства, координації заходів реагування на факти вчинення насильства, надання допомоги та захисту постраждалим особам та ін.
Рішенням виконавчого комітету міської ради від 23 квітня 2019р. було утворено Координаційну раду з питань запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі  на території міста Біла Церква.

Основними завданнями Координаційної ради є:

– визначення стану, причин і передумов поширення насильства;

– підвищення рівня поінформованості населенням м. Біла Церква про форми, прояви, причини та наслідки насильства;

– сприяти розумінню суспільством природи насильства, його непропорційного впливу на жінок і чоловіків. Зокрема на осіб з інвалідністю, вагітних жінок, дітей, недієздатних осіб, осіб похилого віку;

– формування в суспільстві нетерпимого ставлення до насильницьких моделей поведінки, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, насамперед дітей, усвідомлення насильства як порушення прав людини;

– заохочення всіх членів суспільства, насамперед чоловіків, до запобігання насильству;

– ефективне виявлення та узгоджене реагування на факти вчинення насильства з урахуванням результатів оцінки ризиків, що загрожують постраждалій особі, своєчасне взаємне інформування суб’єктів та направлення постраждалої особи до служб підтримки постраждалих осіб; дієва допомога і захист постраждалих осіб.

– дієва допомога і захист постраждалих осіб

Отож, перше засідання Координаційної ради було проведено аби налагодити міжвідомчу співпрацю щодо реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі на місцевому рівні, узгодити заходи у цій сфері, підвищити їх ефективність. Також метою заходу було  забезпечити координацію проведення інформаційно-просвітницьких заходів, розробити пропозиції щодо вдосконалення законодавства та практики його застосування на місцях.
Директор Білоцерківського місцевого центру  з надання безоплатної вторинної допомоги Оксана Сірик зупинилася на сферах дії та основних засадах законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству;  повноваженнях органів місцевого самоврядування, органів опіки та піклування, служб у справах дітей, освіти, охорони здоров’я та інших установ, які причетні до даної сфери.

Також Оксана Сірик детально доповіла про роботу Центру, який вона представляє щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Присутні обговорили механізм практичного застосування взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, серед яких:

– взаємне інформування не пізніше однієї доби про виявлені факти домашнього насильства у випадках, передбачених Законом, з дотриманням правового режиму інформації з обмеженим доступом;

– реагування на випадки домашнього насильства відповідно до компетенції та з урахуванням оцінки ризиків, що загрожують постраждалій особі;

– узгодження заходів реагування на випадки домашнього насильства та надання дієвої допомоги постраждалим особам, що здійснюються різними суб’єктами;

– розроблення та виконання відповідно до компетенції програм для кривдників;

– розроблення та виконання відповідно до компетенції програм із запобігання та протидії домашньому насильству;

– обмін досвідом у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;

– координування міжвідомчої підготовки фахівців, які представляють суб’єкти, що здійснюють заходи у даній сфері тощо.

Особлива увага була акцентована на єдиному державному реєстрі випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі, який ведеться з метою захисту життєво важливих інтересів постраждалих осіб, зокрема постраждалих дітей; попередження повторних випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі; забезпечення здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та у сфері запобігання та протидії насильству за ознакою статі; надання комплексної та своєчасної допомоги постраждалим особам суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та у сфері запобігання та протидії насильству за ознакою статі; обліку випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі та ін.

Про заходи уповноважених підрозділів органів Національної поліції з піднятих питань поінформувала начальник сектора превенції Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції  в Київській області, підполковник поліції Оксана Каменська. 

Вона повідомила про діяльність щодо виявлення фактів домашнього насильства та реагування на них поліцією; поінформувала про прийом і розгляд заяв та повідомлень про вчинення домашнього насильства, у тому числі розгляд повідомлень, що надходять до кол-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству;  про інформування постраждалих осіб про їхні права, заходи і соціальні послуги, якими вони можуть скористатися; про взяття на профілактичний облік кривдників та проведення з ними профілактичної роботи в порядку, визначеному законодавством; здійснення контролю за виконанням кривдниками спеціальних заходів протидії домашньому насильству протягом строку їх дії тощо.

Усі присутні акцентували ували увагу на необхідності проведення інформативних та просвітницьких заходів щодо попередження насильства у сім’ї, тобто виховання «нульової» толерантності до насилля.  Широкого інформування як молоді, так і старшого покоління про  існуючі заходи та заклади, які мають місію  допомагати у вирішенні проблем тих, хто зазнав насилля.   Варто зауважити, що Мінсоцполітики створив кол-центр з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей. Звернення до Кол-центру прийматимуться за скороченими телефонними номерами 1578 (з питань протидії торгівлі людьми) та 1588 (з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей) або на електронну адресу Кол-центру.

12.06.2019 службою у справах дітей та сім’ї Фастівської районної державної адміністрації було проведено «круглий стіл» із суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, а саме: Фастівським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, відділом освіти Фастівської райдержадміністрації, КНП ФРР Фастівським центром ПМСД та Фастівським відділенням поліції Васильківського відділу поліції ГУНП в Київській області.

Працівниками служби у справах дітей та сім’ї Сквирської райдержадміністрації спільно з інспекторами ювенальної превенції Сквирського відділу поліції та фахівцями з соціальної роботи Сквирського районного центру соціальних служб сім’ї для дітей та молоді було проведено «круглий стіл» з питань запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі. Також було проведено інформаційно-роз’яснювальні години щодо протидії домашньому насиллю з дітьми Сквирською ЗОШ № 5 та дітьми, які перебувають на відпочинку в заміському оздоровчому таборі «Росич 2019».

Робота по виконанню завдань щодо запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі у Сквирському районі  триває.

10.06.2019 в приміщенні Броварської райдержадміністрації відбулась розширена нарада за участю сільських та селищних голів, керівників структурних підрозділів райдержадміністрації, представників громадськості. На нараді заслухано інформацію про заходи щодо реалізації державної політики у сфері протидії домашньому насильству та жорстокому поводженню щодо дітей в районі.

У м.Славутич було проведено:

Назва заходу Дата проведення Учасники
  Круглий стіл «Державні стандарти соціальні супроводження сімей, у яких виховуються діти-сироти, діти, позбавлені батьківських прав». Обговорення питання щодо здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі. 22.01.2019 Міський відділ поліції, ЦСССДМ, освіта
  Круглий стіл «Актуальні проблеми сьогодення у сфері охорони дитинства». Обговорення питання щодо здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі. 12.02.2019 Представники підприємств, установ, організацій міста
  Семінар «Сучасна служба зайнятості та її можливості для задоволення потреб роботодавців у кваліфікованому середовищі». Обговорення питання щодо здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі. 14.02.2019 Безробітні славутичани, що беребуають на обліку у ЦЗ
  Круглий стіл «Актуальні проблеми сьогодення у сфері охорони дитинства». Обговорення питання щодо здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі. 28.02.2019 Опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі
  Круглий стіл «Про виконання законодавства України у сфері запобігання та протидію домашньому насильству» 05.03.2019 МВП, ЦСССДМ, освіта, правова допомога,
  Семінар «Жінка на ринку праці». 20.03.2019 Безробітні жінки, що перебувають на обліку у ЦЗ
  Засідання координаційної ради з питань охорони дитинства та підтримки сім’ї при виконавчому комітеті Славутицької міської ради. Розгляд питання «Про здійснення  соціально-правового захисту дітей та сімей з дітьми, які опинились у складних життєвих обставинах». 20.03.2019 Члени Координаційної ради
  Круглий стіл «Актуальні проблеми сьогодення у сфері охорони дитинства». Обговорення питання щодо здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі. 28.03.2019 Батьки дітей. Що перебувають у СЖО, внутрішкільному обліку
  Рішенням виконавчого комітету прийнято рішення «Про затвердження заходів щодо запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі на 2019 –  2021 роки» №252 24.04.2019  Суб’єкти соціальної роботи, населення міста
  Засідання координаційної ради з питань охорони дитинства та підтримки сім’ї при виконавчому комітеті Славутицької міської ради. Питання для розгляду. «Про здійснення заходів щодо реалізації державної політики у сфері протидії домашньому насильству, забезпечення гендерної рівності та протидії торгівлі людьми». 1.1. Ознайомлення із рішенням виконавчого комітету Славутицької міської ради «Про затвердження заходів щодо запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі на 2019 –  2021 роки» від 24.04.2019  №   252. 1.2. Повноваження органів та установ, на які покладаються функції здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству 21.05.2019 Члени Координаційної ради
  Засідання комісії з питань захисту прав дитини. Питання: «Про запобігання та протидія домашньому насильству і насильству за ознакою статі» 21.05.2019 Члени комісії

З метою належного забезпечення доступу до актуальної інформації з питань реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству на офіційному веб-сайті Київської обласної державної адміністрації створена рубрика «Протидія домашньому насильству», яка містить контакти персонально-відповідальних осіб  за протидію домашньому насильству у райдержадміністраціях і міськвиконкомах (міст обласного значення) Київської області http://koda.gov.ua/oblderzhadministratsija/struktura/strukturni-pidrozdili-oda/sluzhba-u-spravakh-ditey-ta-simi/protidiya-domashnomu-nasilstvu/.

Запобігання та протидія домашньому насильству – головна тематика у навчанні фахівців