Оздоровлення пільгових категорій громадян (ЧАЕС, АТО та осіб з інвалідністю)

Санаторно-курортне оздоровлення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

Держава гарантує постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи право на безоплатне санаторно-курортне лікування, яке закріплено у ст. 20 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

З метою покращення якості санаторно-курортних послуг та прискорення процедури надання послуг з оздоровлення затверджена постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 № 854 „Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою передбачено використання коштів державного бюджету, на забезпечення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесених до категорії 1, санаторно-курортним лікуванням.

Прийнятий новий Порядок дає можливість цієї категорії громадян обрати заклад санаторно-курортного лікування залежно від власних вподобань (відповідно до профілю захворювання) та пріоритетів. Крім того, Порядком передбачено укладання трьохсторонньої угоди між санаторно-курортним закладом, постраждалою особою та управлінням соціального захисту населення. Гранична вартість путівки при виборі санаторію визначається щороку Мінсоцполітики за погодженням з Мінфіном. У 2017 році розмір компенсаційної виплати санаторно-курортним закладам за оздоровлення постраждалих громадян становить:

– для осіб  1 категорії  – 5250,00 грн.;

– для осіб 1 категорії із спинальним профілем захворювання – 17390,00 грн.;

– для дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, у супроводі одного із батьків або особи яка їх замінює – 10840,00 грн.

За бажанням особи, їй можуть бути надані додаткові послуги за умови додаткової оплати послуг за рахунок власних коштів.

Крім права самостійного вибору, також постановою Уряду передбачено ведення окремого обліку постраждалих громадян, які виявили бажання отримати грошову компенсацію замість путівки на санаторно-курортне лікування, та порядок виплати такої компенсації. (Розмір компенсації буде встановлюватися Кабінетом Міністрів України починаючи з 2018 року).

Потреба на 2017 рік в оздоровленні по Київській області складає 6113 осіб 1 категорії та 52 дитини-інваліда, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою у супроводі одного із батьків.

Забезпечення путівками здійснюється в межах виділених коштів. Кошти виділяються пропорційно до кількості осіб, що перебувають на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням. Міністерством соціальної політики України, враховуючи зазначені розміри вартості путівок, на Київську область виділено кошти у сумі 26 384 250,00 грн., що складає лише 80 відсотків від потреби.

Перебування у санаторії.

Згідно постанови санаторно-курортний заклад повинен подати до органу соціального захисту наступні документи:

– підтвердження про наявність ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики та присвоєння вищої або першої акредитаційної категорії,

– гарантійний лист про згоду на лікування за відповідним профілем осіб (із зазначенням дати заїзду щодо кожної особи) та про готовність до укладення угоди,

– інформацію про умови проживання,

– інформацію про умови харчування,

– перелік процедур, що можуть надаватись особі під час санаторно-курортного лікування відповідно до медичних рекомендацій

– інформацію про вартість путівки.

Строк перебування в санаторно-курортному закладі становить:

  • для громадян, віднесених до категорії 1, — 18 днів;
  • для громадян, віднесених до категорії 1, із захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) — до 35 днів;
  • для дітей з інвалідністю — від 21 дня до двох місяців.

Після закінчення санаторно-курортного лікування, при виписці з санаторію потрібно не забути отримати акт виконаних робіт з надання послуг. Цей документ передається до органу соціального захисту і є підтвердженням отримання послуг, що є необхідним для проведення розрахунку зі санаторієм.

Оплата путівок здійснюється органом соціального захисту шляхом безготівкового перерахування коштів санаторно-курортному закладу за надані послуги відповідно до укладеного договору.

У разі дострокового вибуття із закладу орган соціального захисту населення проводить оплату за використану частину путівки в межах розміру компенсаційної виплати.

За даними місцевих органів соціального захисту населення області станом на 1 вересня 2017 року своїм правом вільного вибору оздоровчого закладу та санаторно-курортного лікування вже скористалося 2519 осіб ( у тому числі 40 дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою у супроводі одного із батьків). Відсутність скарг свідчить про те, що прийнятий Порядок в цілому відповідає потребам кожного громадянина.

Враховуючи зазначене, пропонуємо громадянам не зволікати з використанням свого права на санаторно-курортне лікування та звертатися до управління соціального захисту населення за своїм місцем проживання для отримання даної пільги.

За більш детальною інформацією, звертатися до департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації за адресою:

м. Київ, площа Лесі Українки 1, каб. № 627, т. (044) 286-83-04