Січень 4, 2017

Щодо небезпеки африканської чуми свиней та необхідних запобіжних заходів для недопущення занесення і розповсюдження захворювання

Африканська чума свиней (АЧС, африканська лихоманка, східно-африканська чума, хвороба Монтгомері) — висококонтагіозне вірусно-інфекційне захворювання, яка перебігає гостро, підгостро, хронічно, безсимптомно та характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, запальними некродистрофічними змінами паренхиматозних органів.

Це особливо небезпечне захворювання вірусної природи з високим рівнем летальності.

Хворіють виключно свійські і дикі свині незалежно від породи, віку та пори року.

У країнах ендемічних по АЧС, високий відсоток авірулентних варіантів вірусу, що призводить до появи підгострих і субклінічних форм захворювання з помірною смертністю. Останні становлять найбільшу небезпеку, так як їх наявність призводить до появи безсимптомних переносників, завдяки яким хвороба може персистувати в популяції свиней.

Вірус АЧС, в насідок особливостей своєї складної структури, дуже стійкий до факторів різної природи, в зв’язку з чим його виживання в об’єктах середовища і продуктах свинячого походження незвично висока.

Поза організмом в фізіологічних середовищах або сироватці крові вірус зберігається 6 років при 5 °С в темряві (низька температура сприяє тривалому виживанню вірусу в різних субстратах), 18 місяців в крові та сироватці при кімнатній температурі та до 1 місяця при 37 °С.

В польових умовах вірус стійкий до гниття, тривалий час зберігається в різних виділеннях хворих свиней – крові і тканинах, витіканнях, згустках.У свинячому гної вірус може залишатися інфекційним від 60 до 100 днів.  У свинячих фекаліях при кімнатній температурі активний більше 10 днів.

В продуктах свинячого походження (харчові продукти та відходи, корми), виготовлених без температурної обробки для тривалого зберігання (сало, солоні і копчені вироби) – вірус зберігається тривалий час.

Традиційним шляхом проникнення вірусу на благополучні континенти є згодовування свиням необроблених інфікованих харчових відходів, завезених повітряним або морським транспортом.  Починаючи з того моменту як хвороба зареєстрована в країні, хвороба головним чином поширюється шляхом прямого контакту між хворими та здоровими тваринами. Перехворілі свині є переносниками вірусу і відіграють основну роль в поширенні хвороби. Інфіковані тварини, хворі тварини виділяють велику кількість вірусу з різними ексудатами, наприклад, кон’юнктивальними і генітальними секретами, слиною, носовими виділеннями, кров’яними виділеннями, фекаліями і сечею.

Також факторами передавання збудника можуть стати різні об’єкти зовнішнього середовища — корми, вода, гній, підстилка, предмети догляду за тваринами, одяг обслуговуючого персоналу, транспорт, що були контаміновані вірусом, а також трупи загиблих від чуми свиней. Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, гризуни, комахи, не чутливі до нього дикі та свійські тварини, а також люди, що знаходяться в епізоотичному осередку.

Зважуючи на загрозу та збитки, що несе захворювання економіці, свиногосподарствам та населенню неблагополучних територій потрібно суворо дотримуватись заходів профілактики, зокрема:

 1. Утримувати свиней в закритих, надійно ізольованих приміщеннях
 2. Не використовувати для напування тварин воду з річок, інших водойм з повільною течією що протікають через лісові масиви, в яких є дикі кабани.
 3. Не використовувати харчові відходи для годівлі тварин
 4. Не допускати вигулу свиней та їх контакт з іншими тваринами, чи сторонніми людьми.
 5. Проводити щоденний клінічний огляд тварин з метою виявлення можливого захворювання.
 6. Регулярно здійснювати очистку приміщень у яких утримуються свині.
 7. Обслуговування тварин проводити лише у окремому змінному одязі, при цьому використовувати засоби догляду, інвентар закріплений за кожним приміщенням.
 8. Постійно вести боротьбу з гризунами.
 9. Забій тварин проводити лише після передзабійного клінічного огляду спеціалістом державної служби ветеринарної медицин.
 10. Не допускати відвідування господарств, тваринницьких приміщень сторонніми особами.
 11. Не купувати тварин у невстановлених для цього місцях, без супровідних ветеринарних документів, що підтверджують їх здоров’я та епізоотичне благополуччя територій їх походження.
 12. Не купувати м’ясні продукти в невстановлених для цього місцях, та на стихійних ринках.
 13. Періодично проводити дезінфекцію приміщень, в яких утримуються свині.
 14. Трупи тварин, побічні продукти їх життєдіяльності, продукти забою та переробки непридатні для споживання людиною утилізувати згідно Закону україни «Про відходи».
 15. Не переробляти трупи свиней, та/або туші вимушено забитих свиней.
 16. Реалізовувати продукти забою лише після проведення ветеринарно-санітарної експертизи.
 17. При виявленні клінічних ознак захворювання або при виникненні підозри на захворювання, та/або при загибелі свиней негайно повідомити спеціаліста найближчої державної установи ветеринарної медицини.
 18. Обов’язково забезпечувати доступ представників державної служби ветеринарної медицини до тварин для проведення клінічного огляду та проведення обов’язкових або необхідних ветеринарно-санітарних заходів.

ЛИШЕ СУВОРЕ ДОТРИМАННЯ ЦИХ ВИМОГ ДАСТЬ МОЖЛИВІСТЬ УНИКНУТИ ВИНИКНЕННЯ ЗАХВОРЮВАННЯ ТА ВЕЛИЧЕЗНИХ ЕКОНОМІЧНИХ ЗБИТКІВ!!!

 

Читайте також

Листопад 27, 2021

За останню добу на коронавірус захворіли 698 жителів Київщини

Захворювання на коронавірус виявили у 698 жителів Київщини, серед них 60 дітей. Такими є дані обласного центру контролю та профілактики хвороб за минулу добу, 26 листопада. У розрізі районів ситуація виглядає так: Білоцерківському районі – 206 , у т.ч. 16 дітей (Білоцерківська ОТГ – 91, з них 5 дітей (м. Біла Церква – 81 (з […]

Листопад 27, 2021

Програма термомодернізації має стати важливим кроком у посиленні енергонезалежності України – Президент

Україна має посилювати свою енергонезалежність, і одним з таких кроків повинна стати масштабна програма термомодернізації житлових та комунальних будівель. Про це сказав Президент Володимир Зеленський під час прес-марафону «30 запитань Президенту України». «У нас зараз виклик номер один – питання 2025 року, коли закінчується контракт на транзит газу. Я вважаю, що це буде складний момент. […]

Листопад 26, 2021

Президент: Великий бізнес не повинен «купувати» депутатів, спотворювати інформацію у своїх ЗМІ та змушувати працівників голосувати на виборах за певного кандидата

Президент Володимир Зеленський заявляє, що не має на меті боротися з великим бізнесом в Україні, але олігархи не повинні шантажувати суспільство та український народ. Про це він заявив під час прес-марафону «30 запитань Президенту України». «У нас вільна країна, і не треба впливати на думку людей завдяки тому, що в тебе щось є. Наприклад, у […]

Листопад 26, 2021

Звернення Василя Володіна з нагоди Дня пам’яті жертв Голодомору

Шановні жителі Київщини! Жахливе лихо всього людства – Голодомор 1932-1933 років в Україні. Трагедія, яку пережив український народ, за втратами невинно вбитих людей може бути порівняна лише з втратами нашого народу в Другій світовій війні. Голодомор – одна з найстрашніших катастроф, це злочин проти українського народу, злочин проти людяності! Ця трагедія – глибока духовна рана, яка […]