Лютий 9, 2018

Перспективи розвитку сфери соціального захисту населення Київської області

Соціальна сфера – є і залишається своєрідним індикатором суспільно-економічного стану держави про це та перспективи її розвитку йшла розмова на розширеній колегії департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації 8 лютого 2018 року де розглянуто підсумки роботи органів соціального захисту за 2017 рік та основні завдання на перспективу.

В роботі колегії взяв участь заступник голови Київської облдержадміністрації В’ячеслав Кучер.

Відкриваючи засідання колегії В’ячеслав Кучер наголосив, що питання розвитку та зміцнення сфери  соціального захисту населення є одним із пріоритетних питань в роботі органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади  області.

В цілому 2017 рік був складний з погляду соціально-економічного розвитку, що найшло своє віддзеркалення і в соціальній сфері в життєдіяльності мешканців області та окреслив перед керівниками територіальних органів та департаменту  стратегію дій  на 2018 рік відповідно до Указу Президента України, рішень Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України та доручень голови облдержадміністрації.

На колегії були присутні керівники структурних підрозділів департаменту соціального захисту населення,  управлінь соціального захисту населення, територіальних центрів, будинків – інтернатів Київської області, представники громадських організацій області, голова постійно діючої комісії Київської обласної ради з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства, соціального захисту населення та пенсіонерів Бігарі Н. В.; представники Міністерства соціальної політики України Голубенко  Т.Г.,  Дзюба Л.П., Султан В.А.;  начальник головного управління Пенсійного фонду України у Київській області Фатхутдінов В.Г.;  начальник управління з питань праці  Головного управління Державної служби України з питань праці в Київській області Шаботинський В.В.; директор Київського обласного центру зайнятості Дармостук Д.Г.; голова Київської організації профспілки працівників соціальної сфери Завадський В.А. та  представники громадських організацій області.

З доповіддю про підсумки роботи органів соціального захисту населення Київської області виступив голова колегії – директор департаменту соціального захисту населення Міщан Ігор Вікторович.

В своєму виступі  він зазначив, що: «Сьогодні інструменти соціального захисту населення є найбільш затребуваними в суспільстві».

Від якості і своєчасності послуг, що надає держава через соціальний захист формується авторитет органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Щоб підкреслити вагомість роботи, що проводиться в питаннях соціального захисту населення Мещан ігор Вікторович зазначив, що загалом державними допомогами різної адресної спрямованості охоплено майже 950 тисяч громадян що становить 55% від загальної чисельності населення області на загальну суму 5,9 мільярда гривень.

Фінансово-економічна діяльність

В цілому органами соцзахисту області проведена надскладна робота щодо обліку, нарахувань та виплат різноманітних соціальних допомог населенню, яке потребує соціального захисту з боку Держави.

В порівнянні із 2016 роком органами соціального захисту населення забезпечено допомогами, компенсаціями громадян, які потребують державної підтримки на загальну суму майже 7,5 млрд.гривень, що на 1,3 млрд.грн. більше за відповідний період 2016 року, в т.ч.:

– за рахунок коштів Державного бюджету – 918,6 млн.грн.;

– за рахунок субвенції із державного бюджету місцевим бюджетам – 6378,5 млн.грн.;

– за рахунок коштів обласного бюджету – 1,8 млн.грн.

В розрізі Програм видатки виглядають наступним чином

Протягом 2017 року було профінансовано компенсацій та допомоги особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на загальну суму 570 095 тис. грн. Завдяки оперативній співпраці райміськуправлінь соціального захисту населення з департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації, виплати та компенсації потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи наприкінці бюджетного року були виплачені в повному обсязі.

– Забезпечено виплату одноразової матеріальної допомоги особам з інвалідністю і непрацюючим малозабезпеченим особам, жінкам, яким присвоєно почесне звання «Мати-героїня» та особам, які постраждали внаслідок торгівлі людьми на загальну суму 2 037,3 тис. грн.

– Забезпечено щомісячну виплату довічних державних стипендій 8 особам на суму 128,3 тис. грн.

– Здійснено виплату щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни до 5 травня на суму 77 415 тис. грн. для 61 056 осіб ( з них ветерани АТО – 16 302 особи).

– Постраждалим учасникам в Революції Гідності та сім’ям загиблих виплачено одноразову грошову допомогу на загальну суму 13 280 тис. грн., яку отримало 128 осіб.

– На заходи з соціальної та професійної адаптації учасників АТО та забезпечення постраждалих санаторно-курортним лікуванням проведено фінансування на суму 5 073 тис. грн., з них:

  • соціальна та професійна адаптація учасників АТО – 1 484,6 тис. грн. (353 особи);
  • забезпечення учасників АТО санаторно-курортним лікуванням – 3 587,4 тис. грн. (573 особи).

– Виплату матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби проведено на суму 2 042,5 тис. грн.

– Надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо-переміщеним особам  для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» – виплата проведена на  суму 207 635,4 тис. грн.

– Компенсація підприємства, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову строкову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за 2014-2015 роки – на суму 24 571, 2 тис. грн.

    – Виплату соціальних стипендій студентам вищих навчальних закладів проведено на суму 18 112, 9 тис. грн. (960 осіб).

–  На фінансування одноразової грошової допомоги постраждалим особам та особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України , перебувають у складних життєвих обставинах, що спричинені соціальним становищем було виділено коштів на суму 24,2 тис. грн. для 17 осіб.

За рахунок коштів обласного бюджету:

– виплачено довічних стипендій героям війни та праці для 18-ти осіб на суму 38,8 тис. грн.

– Здійснено компенсацію за поховання 365 учасників бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни відповідно до звернень на суму 673,7 тис. грн.

– Проведено виплату компенсацій 5101 особі з інвалідністю на бензин, ремонт, техобслуговування автотранспорту за 2017 рік, в обсязі 1 566,1 тис. грн.

– Забезпечено належне фінансування 10 будинків-інтернатів обласної комунальної власності на утримання 1584 осіб з інвалідністю та людей похилого віку а також 169 дітей дитячого будинку інтернату на загальну суму 131,9 млн.грн.

– За обласною цільовою програмою Турбота надано фінансової підтримки 5 обласним громадським організаціям на загальну суму 2,0 млн.грн.

Серед пріоритетних завдань над якими плідно працювали у 2017 році органи соціального захисту населення були:

– надання адресних субсидій мешканцям області які неспроможні в повній мірі самостійно фінансувати свої побутові потреби.

– соціальний захист громадянам, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС яких в області проживає понад 600 тисяч осіб, серед них учасники ліквідації.

Пріоритетом найвищого рівня була робота з підтримки сімей, члени яких загинули в АТО або отримали інвалідність внаслідок бойових дій.

Щоденна системна робота проводилась із питань захисту трудових прав працівників щодо своєчасної виплати заробітної плати та дотримання мінімальних соціальних стандартів, легалізації трудових відносин.

Дане питання двічі розглядалось колегією облдержадміністрації 02.02.2017 та 20.07.2017 року, а за наслідками приймались відповідні рішення та надавались доручення, що також надходили до райдержадміністрацій та міськвиконкомів на виконання.

Проведено 11 засідань тимчасової комісії облдержадміністрації з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, а також направлено 10 звернень до центральних органів виконавчої влади в підпорядкуванні яких перебувають підприємства державної форми власності, що мають заборгованість із виплати заробітної плати.

Важливим аспектом в соціальному захисті громадян є питання легалізації трудових відносин. З цього приводу міським та районним управлінням щоквартально направлялись аналітичні матеріали для оперативного реагування на місцях.

Так, з початку 2017 року середня заробітна плата працівників в умовах повної зайнятості, з якої сплачується єдиний внесок, зросла з 6 406 грн. до 7459 гривень.

Кількість юридичних осіб – платників єдиного внеску збільшилась на 2 тис. (з 68 до 70 тис.осіб.). Водночас чисельність застрахованих осіб, які отримували заробітну плату менше мінімальної (3200 грн.), зменшилася на 6,3% або на 30 тис.осіб порівняно з груднем 2016 року.

Важливим напрямком в роботі підрозділів соціального захисту населення була організація роботи з забезпечення виконання заходів „Програми зайнятості населення Київської області на 2013-2017 роки” та відповідних місцевих програм.

Співпраця з об’єднаними територіальними громадами  

Важливим аспектом в роботі органів соціального захисту населення у 2018 році буде організація надання соціальних послуг в об’єднаних територіальних громадах та соціальних виплат. Ці два напрями роботи мають здійснюватися таким чином, щоб максимально врахувати потреби громади та інтереси наших терцентрів та управлінь, щоб не допустити скорочення їх мережі чи звуження функцій.

Насамперед питання стосується організації співпраці між управліннями соціального захисту населення районів та об’єднаних територіальних громад.

Перші кроки в цьому напрямку також зроблені. У грудні 2017 року в області проведено семінар-нараду з питань співпраці за участі представників об’єднаних територіальних громад та  управлінь соціального захисту населення райдержадміністрацій  на якому було окреслено комплекс питань, що потребують першочергового вирішення.

Уже в поточному році районним  управлінням соціального захисту населення доручалося укласти відповідні угоди про співпрацю з  об’єднаними територіальними громадами і цю роботу ми щоденно маємо посилювати шляхом співпраці та вирішення спільних завдань.

В роботі органів соціального захисту населення постійно здійснюється пошук нових форм та методів роботи з підрозділами соціального захисту, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування та мешканцями області.

Надання населенню субсидій

Протягом 2017 року органи соціального захисту населення були задіяні у виконанні надзвичайно важливих програм соціальної підтримки (захисту) населення, що діють не один рік, таких як житлові субсидії, пільги, державні соціальні допомоги, так і нових, як наприклад монетизація залишків сум невикористаних житлових субсидій.

Згідно програми монетизації залишків частини невикористаної субсидії від населення отримано 71,6 тис. заяв на виплату коштів на загальну суму 44,5 млн.грн., відсоток опрацьованих звернень складає 96 %. Наразі 63,3 тис. заявникам виплачено кошти невикористаної субсидії на загальну суму 39,6 млн.грн. (89,2 % відносно загальної суми частин невикористаних субсидій, щодо яких надійшли заяви на виплату).

Протягом 2017 року в області субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг охоплено 322,7 тисяч домогосподарств, що складає понад 50% від їх загальної кількості (635 тис.домогоподарств). Загальна сума наданої житлової субсидії за 11 місяців 2017 року становить 2,7 млрд. грн. А пільгами з оплати житлово-комунальних послуг користується 209,9 тис. осіб. Загальна сума наданих за 11 місяців пільг становить 471 млн.грн.

Тобто від злагодженої роботи органів соціального захисту населення залежать повсякденні питання життєдіяльності майже половини населення області.

Облік внутрішньо переміщених осіб

Крім вказаних питань управління соціального захисту населення продовжували працювати над питаннями обліку внутрішньо-переміщених громадян та виплати їм щомісячної адресної допомоги. В минулому році в області на обліку перебували 61,5 тис.громадян з числа ВПО.

Поряд з вказаними питаннями не менш важливим, яке потребувало постійної уваги, є соціальні виплати вразливим верствам населення.

Соціальний захист учасників АТО та їх сімей

В 2016 році 61 особі (з яких інваліди війни І-ІІ групи з числа учасників АТО – 34 особи, член сім’ї загиблого військовослужбовця з числа учасників АТО – 27 осіб) надана грошова компенсація на придбання житла на загальну суму 38,6 млн. грн.

Житло придбано 60 особами.

А вже 2017 році 86 особам (з яких інваліди війни І-ІІ групи з числа учасників АТО – 58 осіб, член сім’ї загиблого військовослужбовця з числа учасників АТО – 28 осіб) надано грошову компенсацію на придбання житла на загальну суму 60,6 млн. грн.

Житло придбали 48 осіб.

Також у 2017 році виконавчим комітетом Ірпінської міської ради за рахунок коштів місцевого бюджету було придбано квартири для 7 членів сімей загиблих учасників АТО і 43 учасників антитерористичної операції.

Важливим напрямом роботи управлінь та департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації, до якого була прикута увага суспільства – це виплата державної допомоги членам сімей Героїв Небесної Сотні, учасникам та членам сімей учасників Революції Гідності.

В Київській області проживає 11 сімей загиблих осіб, смерть яких пов’язана з участю в масових акціях громадського протесту, що відбулися у період з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року та яким Указом Президента України від 21.11.2014 № 860 посмертно присвоєно звання Герой України.

У 2017 році 17 членам сімей загиблих осіб, смерть яких пов’язана з участю в масових акціях громадського протесту, що відбулися у період з 21 листопада 2013 р. по 21 лютого 2014 р., виплачено одноразову грошову допомогу загальною сумою 3,0 млн. гривень.

Постраждалим під час участі у масових акціях громадського протесту, що відбулися у період з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року у 2017 році виплачено грошову допомогу:

– 11 особам, які отримали тяжкі тілесні ушкодження на загальну суму 1,8 млн. грн.;

– 27 особам, які отримали тілесні ушкодження середньої тяжкості на загальну суму 2,2 млн. грн.;

– 56 особам, які отримали легкі тілесні ушкодження, побої мордування на загальну суму 2,928 млн. грн.

Надання громадянам державних допомог

Протягом 2017 року забезпечено виплату державних допомог сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, по догляду за інвалідами І-ІІ групи внаслідок психічного розладу, дітям-сиротам і позбавлених батьківського піклування 109,5 тис. осіб, що на 5 % менше, а ніж за 2016 рік, на загальну суму 2,1 млрд. грн., що на 9 % більше, а ніж за 2016 рік (за 2016 рік виплачено допомогу 116,3 тис. осіб на загальну суму 1,8 млрд. грн.).

Реформування інтернатних установ

В області розпочато процес реформування інтернатних установ та впровадження інноваційних послуг.

В області таких установ 11, з яких 6 – психоневрологічних інтернатів,  2 – геріатричні пансіонати, Білоцерківський дитячий будинок-інтернат, Переяслав-Хмельницький центр соціального захисту пенсіонерів та інвалідів, Горностайпільський будинок-інтернат для людей похилого віку та інвалідів, і на даний час там проживають майже 2 тис.осіб, в т.ч. 170 вихованців в дитячому.

У 2018 році в цих закладах планується відкрити відділення денного догляду, паліативного та хоспісного догляду, підтриманого проживання.

У 2017 році в Білоцерківському психоневрологічному інтернаті у якості експерименту із запровадженням інноваційних послуг  створено групу транзитного перебування для дівчат II профілю віком від 16 до 18 років.

Узгоджується питання з Мінсоцполітики щодо перепрофілювання Таращанського геріатричного пансіонату в Центр реінтеграції бездомних осіб та осіб, звільнених з місць позбавлення волі, а Білоцерківський дитячий будинок-інтернат включений до проекту Світового банку щодо де інституалізації сімейного виховання.

Вирішення проблеми щодо розрахунків за спожиті населенням енергоносії та послуги у рамках програми житлових субсидій та пільг потребує злагодженої роботи всіх учасників процесу – органів Держказначейства, регіональних і місцевих підрозділів Міністерства фінансів, Мінсоцполітики, Мінрегіону, керівників місцевих органів виконавчої влади та самоврядування.

Головним питанням, як і в 2017 році, є соціальний захист учасників антитерористичної операції та членів їх сімей. Тому питання виплати компенсації на житло, надання пільг, матеріальної допомоги, в комплексі з іншими заходами місцевих та обласної програми, соціальної підтримки вказаної категорії громадян – є пріоритетними і у 2018 році.

Робота зі зверненнями громадян

У 2017 році  до департаменту соціального захисту населення було спрямовано облдержадміністрацією в тому числі надійшло від самих громадян 1648 звернень для порівняння у 2016 році 1971 що на 16% менше ніж у 2016 році.

Обґрунтованість і якість розгляду звернень громадян повинні бути на особистому контролі керівників управлінь.

Претензійно-позовна робота

Станом на 01.01.2018р. департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації залучений до розгляду 725 судових справ, за позовами фізичних осіб – інвалідів та постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Вказана кількість позовів та стрімке її зростання зумовлена її актуальністю і гостротою питання, адже пов’язана з правовою колізією, яка виникла внаслідок прийняття Закону України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» щодо скорочення пільг і компенсацій постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та ліквідації зони посиленого радіоекологічного контролю.

За підсумками роботи органів соціального захисту населення Київської області у 2017 році колегія прийняла рішення та видала низку доручень.

Також колегією затверджено План перспектив розвитку сфери соціального захисту області на 2018 рік.

Читайте також

Лютий 20, 2019

АНОНС: 21 лютого в КОДА відбудеться урочисте вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні

Шановні представники громадськості та ЗМІ!  21 лютого 2019 року о 10:00 в холі адмінбудівлі Київської обласної державної адміністрації відбудеться урочисте вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні. В заході візьмуть участь члени сімей загиблих, учасники Революції Гідності, керівництво структурних підрозділів та  голова Київської ОДА Олександр Терещук. Запрошуємо представників ЗМІ та громадськості до участі в заході. Акредитація для ЗМІ […]

Лютий 20, 2019

АНОНС: 21 лютого в смт Рокитне голова КОДА проведе відкриту зустріч з громадою

Шановні представники громадськості та ЗМІ!  21 лютого 2019 року о 14.00 в смт Рокитне відбудеться виїзна нарада під головуванням очільника Київської обласної державної адміністрації Олександра Терещука з вирішення проблемних питань жителів району. Адреса: Київська обл., смт Рокитне, вул. Першотравнева,8, Рокитнянський районний будинок культури Запрошуємо представників громадськості та преси до участі в заході. АКРЕДИТАЦІЯ ОБОВ’ЯЗКОВА! Проводиться до 19:00 20 лютого за телефоном (044) 286 80 23. […]

Лютий 19, 2019

Як працюватиме монетизація субсидій

Уже через два тижні субсидія громадянам виплачуватиметься готівкою. Всі, кому призначено субсидію з 2018 року, отримають у березні готівку для оплати комунальних платіжок за лютий 2019 року. Відповідно, у квітні прийдуть кошти для розрахунку за спожиті у березні послуги, у травні – за квітневу комуналку. Пенсіонери отримають допомогу від держави у березні разом із пенсією. […]

Лютий 18, 2019

5 популярних запитань про урядовий проект «Муніципальна няня»

З 2019 року в Україні запрацював ще один вид соціальної допомоги новоспеченим батькам – «муніципальна няня». Це додаткова грошова допомога від Уряду молодим сім’ям. Крім щомісячних 860 гривень виплат на дитину, сім’я зможе безповоротно щомісяця отримувати ще 1 626 гривень на відшкодування послуги няні – незалежно від того виходить мама на роботу чи залишається у […]